Wp-Pro-Quiz - en to sv translation catalogue (186 entries)

en: Do you really want to delete the quiz/question?
sv: Vill du verkligen ta bort detta quiz/denna fråga

en: Title is not filled!
sv: Överskriften är tom!

en: No question deposited!
sv: Ingen fråga inlagd!

en: Correct answer was not selected!
sv: Rätt svar var inte markerat!

en: No answer deposited!
sv: Inget svar inskrivet!

en: No quiz description filled!
sv: Ingen quiz-beskrivning iskriven!

en: The percent values in result text are incorrect.
sv: Procenttalet för resultattexten är inkorrekt.

en: No number in the field "Points" or less than 1
sv: Inget nummer i fältet "Poäng" är mindre än 1

en: No number in the field "Points" or less than 0
sv: Inget nummer i fältet "Poäng" är mindre än 0

en: No quiz selected
sv: Inget quiz markerat

en: Do you really want to reset the statistic?
sv: Vill du verkligen nollställa statistiken?

en: Loading
sv: Laddar

en: Settings saved
sv: Inställningar sparade

en: File cannot be processed
sv: Filen kan inte processeras

en: Quiz not found
sv: Quiz hittades ej

en: questions copied
sv: Frågor kopierade

en: Edit question
sv: Ändra fråga

en: Question not found
sv: Fråga ej funnen

en: Question: %d
sv: Fråga: %d

en: Question edited
sv: Fråga ändrad

en: New question
sv: Ny fråga

en: Question added
sv: Fråga tillagd

en: Edit quiz
sv: Ändra quiz

en: Quiz edited
sv: Quiz ändrat

en: Quiz title or quiz description are not filled
sv: Quiz-överskriften eller quiz-beskrivningen är inte ifylld

en: Create quiz
sv: Skapa quiz

en: Quiz deleted
sv: Quiz borttaget

en: File was not uploaded
sv: Fil laddades ej upp

en: File have wrong format
sv: Filen har fel format

en: back to overview
sv: Tillbaka till översikten

en: Points
sv: Poäng

en: Results
sv: Resultat

en: Edit
sv: Ändra

en: Delete
sv: Ta bort

en: Action
sv: Aktion

en: Time limit
sv: Tid

en: Questions
sv: Frågor

en: Finish quiz
sv: Avsluta quiz

en: Start quiz
sv: Starta quiz

en: You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
sv: Du har redan färdigställt detta quiz, därför får du inte starta det igen.

en: %s of %s questions answered correctly
sv: %s av %s är frågor korrekt svarade

en: Your time: <span></span>
sv: Din tid: <span></span>

en: Time has elapsed
sv: Tid har gått ut!

en: You have reached %s of %s points, (%s)
sv: Du fick %s av %s möjliga poäng, (%s)

en: Restart quiz
sv: Starta om quiz

en: View questions
sv: Visa svar

en: Question %s of %s
sv: Fråga %s av %s

en: Question
sv: Fråga

en: %d points
sv: %d poäng

en: Sort elements
sv: sortera element

en: Correct
sv: Rätt svar!

en: Incorrect
sv: Fel svar!

en: Hint
sv: Tips

en: Back
sv: Tillbaka

en: Check
sv: Svara

en: Name
sv: Namn

en: Settings in case of problems
sv: Inställningar i fall det blir problem

en: Save
sv: Spara

en: Activate
sv: Aktivera

en: to activate
sv: att aktivera

en: not to activate
sv: inte att aktivera

en: Please note
sv: Vänligen notera

en: These settings should only be set in cases of problems with Wp-Pro-Quiz.
sv: Dessa inställningar skall endast användas vid problemet med Wp-Pro-Quiz

en: Automatically add [raw] shortcode
sv: Lägger automatiskt till [raw]-kortkoden

en: It is recommended %s this option on your system.
sv: Det är rekommenderat att %s detta val på ditt system

en: If this option is activated, a [raw] shortcode is automatically set around WpProQuiz shortcode ( [WpProQuiz X] ) into [raw] [WpProQuiz X] [/raw]
sv: Om det här valet är aktiverat, en [raw]-kortkod sätts automatiskt runt WpProQuiz-kortkodet ([WpProQuiz X] ) blir [raw] [WpProQuiz X] [/raw]

en: Own themes changes internal  order of filters, what causes the problems. With additional shortcode [raw] this is prevented.
sv: Egna tema-ändringar ändrar på filterna, vilket kan orsaka problem. Med tillägg av kortkoden [raw] kan detta förhindras.

en: Do not load the Javascript-files in the footer
sv: Ladda inte Javascript-filerna i footer

en: Generally all WpProQuiz-Javascript files are loaded in the footer and only when they are really needed.
sv: Generellt laddas alla WpProQuiz-javascriptfiler i footern och endast när de behövs.

en: In very old Wordpress themes this can lead to problems.
sv: I väldigt gamla Wordpress-tema kan detta leda till problem.

en: If you activate this option, all WpProQuiz-Javascript files are loaded in the header even if they are not needed.
sv: Om du aktiverar detta val, så kommer alla WpProQuiz-javascriptfiler att laddas i headern även om det inte behövs.

en: Anyone who wants to learn more about this topic should read through the following websites %s and %s.
sv: Alla som vill lära sig mer om detta ämne bör läsa igenom de följande webbsidorna %s och %s.

en: Deactivate
sv: Deaktivera

en: In Version 0.13 a new Touch Library was added for mobile devices.
sv: I version 0.13 lades ett nytt Touch Library till för mobila enheter.

en: If you have any problems with the Touch Library, please deactivate it.
sv: Om du har några problem med Touch Library, vänligen deaktivera det.

en: Import
sv: Importera

en: Error
sv: Fel

en: Successfully
sv: Lyckades

en: Import completed successfully
sv: Import lyckades

en: Quiz name
sv: Quiz-namn

en: Start import
sv: Börja importera

en: Title
sv: Titel

en: (optional)
sv: (valfritt)

en: The title is used for overview, it is not visible in quiz. If you leave the title field empty, a title will be generated.
sv: Denna överskrift syns bara i admin-gränssnittet, och är inte synbart i quizzet. Om du lämnar överskriften tom kommer en överskrift att genereras.

en: (required)
sv: (krav)

en: Points for this question (Standard is 1 point)
sv: Poäng för denna fråga (standard är 1 poäng)

en: Message with the correct answer
sv: Meddelande till det rätta svaret

en: This text will be visible if answered correctly. It can be used as explanation for complex questions. The message "Right" or "Wrong" is always displayed automatically.
sv: Denna text kommer att visas om svaret är korrekt. Det kan användas som förklaring vid en komplicerad fråga. Meddelandet "Rätt" eller "Fel" kommer alltid att visas automatiskt.

en: Same text for correct- and incorrect-message?
sv: Samma text för rätt och fel svar?

en: Message with the incorrect answer
sv: Meddelande för felaktigt svar

en: This text will be visible if answered incorrectly. It can be used as explanation for complex questions. The message "Right" or "Wrong" is always displayed automatically.
sv: Denna text kommer att visas om användarens svar är felaktigt. Det kan användas som förklaring vid en komplicerad fråga. Meddelandet "Rätt" eller "Fel" kommer alltid att visas automatiskt.

en: Here you can enter solution hint.
sv: Här kan du skriva in ett tips.

en: Activate hint for this question?
sv: Aktivera tips för denna fråga

en: Answer type
sv: Svarstyp

en: Single choice
sv: Ett svar

en: Multiple choice
sv: Flera svar

en: "Free" choice
sv: "Fritt" svar

en: "Sorting" choice
sv: "Sorteringssvar"

en: "Matrix Sorting" choice
sv: "Matrix Sorting"-svar

en: Answers
sv: Svar

en: Please sort the answers in right order with the "Move" - Button. The answers will be displayed randomly.
sv: Vänligen sortera svaren i rätt ordning med "flytta"-knappen. Svaren kommer att visas i blandad ordning.

en: Add new answer
sv: Lägg till nytt svar

en: In this mode, not a list have to be sorted, but elements must be assigned to matching criterion.
sv: I denna metod så har vi inte en lista som måste sorteras, utan element som måste matchas till kriterier.

en: Options
sv: Alternativ

en: Allow HTML
sv: Tillåt HTML

en: Delete answer
sv: Radera svar

en: Move
sv: Flytta

en: Criterion
sv: Kriterie

en: correct answers (one per line) (answers will be converted to lower case)
sv: Korrekt svar (en per rad) (svar kommer att konverteras till små bokstäver)

en: Enclose the searched words with { } e.g. "I {play} soccer". Capital and small letters will be ignored.
sv: Inkapsla det sökta ordet med {} t.ex "Jag {spelar} fotboll". Stora och små bokstäver ignoreras.

en: Questions sorted
sv: Frågor sorterade

en: Total
sv: Totalt

en: Add question
sv: Lägg till fråga

en: Save order
sv: Spara sortering

en: Copy questions from another Quiz
sv: Kopiera frågor från ett annat quiz

en: Here you can copy questions from another quiz into this quiz. (Multiple selection enabled)
sv: Här kan du kopiera frågor från ett annat quiz till detta quiz (man kan merkera flera samtidigt)

en: Copy questions
sv: Kopiera frågor

en: Quiz title
sv: Quiz-överskrift

en: Hide quiz title
sv: Göm quiz-överskrift

en: Hide title
sv: Göm överskrift

en: The title serves as quiz heading.
sv: Titeln agerar quiz-överskrift

en: Hide "Restart quiz" button
sv: Göm "Starta om quiz"-knappen

en: Hide the "Restart quiz" button in the Frontend.
sv: Gömmer "Starta om quiz"-knappen för användaren

en: Hide "View question" button
sv: Göm "Visa fråga"-knappen

en: Hide the "View question" button in the Frontend.
sv: Gömmer "Visa fråga"-knappen för användaren

en: Display question randomly
sv: Visa frågor i blandad ordning

en: Display answers randomly
sv: Visa svar i blandad ordning

en: Seconds
sv: Sekunder

en: 0 = no limit
sv: 0 = ingen tidsbegränsning

en: Statistics
sv: Statistik

en: Statistics about right or wrong answers. Statistics will be saved by completed quiz, not after every question. The statistics is only visible over administration menu. (internal statistics)
sv: Statistik om rätt och fel frågor. Statistik kommer att svaras vid färdigställda quiz, inte efter varje fråga. Statistiken går endast att se i administratörsmenyn (intern statistik)

en: Statistics IP-lock
sv: Statistik-IPblockering

en: in minutes (recommended 1440 minutes = 1 day)
sv: i minuter (rekommenderas 1440 minuter = 1 dag)

en: Protect the statistics from spam. Result will only be saved every X minutes from same IP. (0 = deactivated)
sv: Skydda statistik för spam. Resultat kommer endast att sparas varje x minut från samma IP. (0 = deaktiverad)

en: Execute quiz only once
sv: Tillåt användare att genomföra quiz endast en gång

en: If you activate this option, the user can complete the quiz only once. Afterwards the quiz is blocked for this user.
sv: Om du aktiverar detta så kommer användarna endast kunna köra ditt quiz en gång. Efter är användaren blockerad för att köra igen.

en: This option applies to:
sv: Detta val gäller:

en: all users
sv: alla användare

en: registered useres only
sv: endast registrerade användare

en: anonymous users only
sv: endast anonyma användare

en: user identification by cookie
sv: användaridentifiering via cookies

en: If you activate this option, a cookie is set additionally for unregistrated (anonymous) users. This ensures a longer assignment of the user than the simple assignment by the IP address.
sv: Om du aktiverar detta val så kommer en cookie att sättas för oregistrerade (anonyma) användare. Detta säkrar mer långvariga quiz för användaren istället för bara kontroll via IP-adress.

en: Reset the user identification
sv: Nollställ användaridentifikation

en: User identification has been reset.
sv: Användaridentifikation nollställd.

en: Resets user identification for all users.
sv: Nollställ användaridentifikation för alla användare.

en: Quiz description
sv: Quiz-beskrivning

en: This text will be displayed before start of the quiz.
sv: Denna text kommer att visas innan quiz startas.

en: Results text
sv: Resultattext

en: This text will be displayed at the end of the quiz (in results). (this text is optional)
sv: Denna text kommer att visas i slutet av varje quiz (i resultatetn). (Denna text är frivillig)

en: Activate graduation
sv: Aktivera graduering

en: Hint:
sv: Tips:

en: Maximal 15 levels
sv: Maximum 15 nivåer

en: Percentages refer to the total score of the quiz. (Current total %d points in %d questions.
sv: Procenten representerar totalprocenten för quizzet. (För närvarande totalt %d poäng av %d frågor)

en: Values can also be mixed up
sv: Värden kan också mixas in

en: 10,15% or 10.15% allowed (max. two digits after the decimal point)
sv: 10,15% och 10.15% tillåtet (max två siffror efter decimalen)

en: from:
sv: från:

en: percent
sv: procent

en: (Will be displayed, when result-percent is >= <span class="resultProzent">%s</span>%%)
sv: (Kommer att visas när resultat-procenten är >= <span class="resultprozent">%s</span>%%)

en: Delete graduation
sv: Ta bort graduering

en: Add graduation
sv: Lägg till graduering

en: Show points
sv: Visa poäng

en: Shows in quiz, how many points are reachable for respective question.
sv: Visa i quiz hur många poäng som är max för varje fråga.

en: Number answers
sv: Nummersvar

en: If this option is activated, all answers are numbered (only single and multiple choice)
sv: Om det här svaret är aktiverat, så kommer alla svar att vara numrerade (endast singel och multi-svar)

en: Check -> continue
sv: Visa rätt svar innan användaren fortsätter

en: Questions below each other
sv: Frågor under varandra

en: Quiz overview
sv: Quiz-överblick

en: In case of problems
sv: Vid problem

en: If quiz doesn't work in front-end, please try following:
sv: Om ditt quiz inte fungerar för användarna, vänligen prova följande:

en: Style Manager
sv: Stil-manager

en: Shortcode
sv: Kortkod

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Add quiz
sv: Lägg till quiz

en: Export
sv: Exportera

en: Choose the respective question, which you would like to export and press on "Start export"
sv: Välj respektive fråga som du vill exportera och klicka på "Starta exportering"

en: Start export
sv: Starta expotering

en: Maximal %d MiB
sv: Maximalt %d MiB

en: Quiz: %s - Statistics
sv: Quiz: %s - Statistik

en: Stats not enabled
sv: Statistik inte påsatt

en: Activate statistics
sv: Aktivera statistik

en: Overview
sv: Överblick

en: Please select user name:
sv: Vänligen markera användarnamn

en: Hints used
sv: Tips använt

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Reset statistics
sv: Nollställ statistik

en: Reset entire statistic
sv: Nolltäll all statistik
