LearnDash LMS v1.5.0.0 - en to pt translation catalogue (170 entries)

en: Files you have uploaded
pt: Arquivos

en: Assignments
pt: Atribuições

en: Filename
pt: Nome

en: Download Link
pt: Download

en: Status
pt: Estado

en: Confirm delete?
pt: excluir?

en: delete
pt: excluir

en: Click here
pt: clique aqui

en: File does not exist
pt: nenhum arquivo

en: Completed
pt: Completo

en: Mark Complete
pt: Completo

en: Leave a reply
pt: comentário?

en: Course Navigation
pt: navegação

en: Upload Assignment
pt: Carregar uma Atribuição

en: Upload
pt: submeter

en: Not Started
pt: Não começou

en: In Progress
pt: Em andamento

en: Course Progress Bar
pt: Progresso do Curso

en: Enrolled Courses
pt: Cursos

en: Enroll a Course
pt: Atribuir um curso

en: Unenroll a Course
pt: Remove a Course

en: Add New LearnDash Group
pt: Novo Grupo

en: Edit LearnDash Group
pt: Editar Grupo

en: New LearnDash Group
pt: Novo Grupo

en: LearnDash Groups
pt: Grupos LearnDash

en: LearnDash Group Updated.
pt: atualizado

en: View LearnDash Group
pt: veja o Grupo

en: Search LearnDash Group
pt: pesquisa

en: No LearnDash Group found
pt: nenhum

en: No LearnDash Group found in the Trash
pt: nenhum

en: LearnDash Group updated.
pt: Atualizado

en: Custom field updated.
pt: Atualizado

en: Custom field deleted.
pt: Excluídos

en: Group published.
pt: Publicado

en: LearnDash Group saved.
pt: Salvo

en: LearnDash Group submitted.
pt: Submeter

en: LearnDash Group scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
pt: Programado

en: Group draft updated.
pt: Atualizado

en: LearnDash Group
pt: Grupo LearnDash

en: Group Leaders
pt: Administradores do Grupo

en: Please add some users with Group Leader role
pt: Adicionar um administrador de grupo

en: Assign Users
pt: Atribuir alguns usuários

en: Please login as a Group Administrator
pt: Por favor, faça login como um administrador de grupo

en: Name
pt: Nome

en: Username
pt: nome de usuário

en: Report
pt: Relatório

en: No users.
pt: nenhum usuário

en: Group Administration
pt: Administração do Grupo

en: Group
pt: Grupo

en: List Users
pt: Lista de Usuários

en: Export Progress
pt: Exportação Progresso

en: Export Results
pt: Exportar os resultados

en: Back
pt: Retorno

en: Email Subject:
pt: assunto do email

en: Email Message:
pt: Mensagem

en: Send
pt: Submeter

en: Sending...
pt: submetendo...

en: Please Wait
pt: espere por favor

en: Group Leader in :
pt: Líder do Grupo em:

en: Assigned Group(s) :
pt: Grupos:

en: PRINT YOUR CERTIFICATE!
pt: Imprimir seu certificado!

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Add New
pt: Novo

en: Lesson Topics
pt: Tópicos das aulas

en: Lesson Topic
pt: Lição tópico

en: Add New Lesson Topic
pt: Novo

en: Edit Lesson Topic
pt: Editar

en: New Lesson Topic
pt: Novo

en: View Lesson Topic
pt: Examinar

en: Search Lesson Topics
pt: Pesquisar tópicos de aula

en: No Lesson Topics found
pt: nenhum

en: No Lesson Topics found in Trash
pt: nenhum

en: Courses
pt: Cursos

en: Manage Course Associations
pt: Gerenciar Associação Curso

en: Course Materials
pt: Materiais do Curso

en: Options for course materials
pt: Opções

en: Course Price
pt: Preço

en: Course Price Type
pt: Tipo

en: Buy Now
pt: Comprar

en: Recurring
pt: Retornado

en: Billing Cycle
pt: Ciclo

en: Course Join Button
pt: Não Preço?

en: Course Access List
pt: Acesso

en: Sort Lesson By
pt: Ordenar lições

en: Use Default
pt: Revelia

en: Title
pt: título

en: Date
pt: Data

en: Menu Order
pt: Número do menu

en: Sort Lesson Direction
pt: Direção de classificação

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Descending
pt: Descendente

en: Course prerequisites
pt: Pré-requisitos

en: Disable Lesson Progression
pt: Desativar Lição Progressão

en: Lessons
pt: Lições

en: Forced Lesson Timer
pt: Lição Temporizador

en: Sample Lesson
pt: Exemplo?

en: Make lesson visible X days after sign-up
pt: Fazer lição visível X dias após a inscrição

en: Sort By
pt: Classificar

en: Select a choice...
pt: Selecionar

en: Choose the sort order.
pt: Escolha uma ordem

en: Sort Direction
pt: Ordenar direção

en: Posts Per Page
pt: Posts por página

en: Quizzes
pt: Testes

en: Repeats
pt: Repete

en: Certificate Threshold
pt: Threshold Certificado

en: Passing Percentage
pt: Passando Percentagem

en: Associated Lesson
pt: Lição associado

en: Associated Certificate
pt: Certificado associado

en: Advanced Quiz
pt: Avançado quiz

en: Quiz
pt: Teste

en: Options for quiz
pt: Opções

en: Start Button Text
pt: iniciar o texto do botão

en: Get Started!
pt: Comece!

en: Check Answer Text
pt: Resposta Texto

en: Check My Answer!
pt: verificar

en: Next Question Text
pt: continuar

en: Next >>
pt: continuar

en: Back Button Text
pt: regresso

en: Your Score Text
pt: Sua pontuação de Texto

en: Your Score:
pt: Resultados:

en: Your Ranking:
pt: sua pontuação:

en: Forced Topic Timer
pt: Cronômetro

en: Certificates
pt: Certificados

en: Transactions
pt: Transações

en: Course Info
pt: Informações sobre o Curso

en: No attempts
pt: Nenhuma tentativa

en: -- Select a Certificate --
pt: Selecione um certificado

en: -- Select a Lesson or Topic --
pt: Select a Lesson or Topic

en: -- Select a Lesson --
pt: Selecione uma Lição

en: -- Select a Course --
pt: Selecione um Curso

en: Options for
pt: Opções para

en: select
pt: selecionar

en: Course Content
pt: Conteúdo do Curso

en: Please go back and complete the previous lesson.<br>
pt: Por favor, complete a lição anterior.<br>

en: Please go back and complete the previous topic.<br>
pt: Por favor, preencha o tópico anterior. <br>

en: You have already taken this quiz %d times and may not take it again.
pt: Você já tomaram este quiz% d vezes e não pode levá-la novamente.

en: Please go back and complete the previous lesson.
pt: Please complete the previous lesson.

en: Please go back and complete the previous topic.
pt: Por favor, preencha o tópico anterior.

en: Topic Progress:
pt: Tópico Progresso:

en: Back to Lesson
pt: Voltar para a Lição

en: To take this %s, you need to complete the following course first:%s
pt: Para levar este% s, você precisa preencher o seguinte curso de primeiros:% s

en: Access to certificate page is disallowed.
pt: Acesso negado

en: Something went wrong, please try again.
pt: Por favor, tente novamente.

en: Quiz data was saved!
pt: Dados do questionário foi salva!

en: Previous Lesson
pt: Lição anterior

en: Previous Topic
pt: Tópico anterior

en: Next Lesson
pt: Próxima lição

en: Next Topic
pt: Próximo tópico

en: Click Here to Continue
pt: Clique aqui para continuar

en: Are you sure you want to delete progress and quiz data for
pt: Tem certeza de que deseja apagar o progresso e os dados do questionário para

en: Permanently Delete Course Data
pt: Excluir Permanentemente Dados Curso

en: Return to Course Overview
pt: Voltar para Visão Geral do Curso

en: Take this Course
pt: Fazer este curso

en: Upload Image
pt: Enviar Imagem

en: You are not allowed to access this file.
pt: Você não tem permissão para acessar este arquivo.

en: You are registered for the following courses
pt: Seus cursos

en: Course progress details:
pt: Detalhes do Curso de progresso:

en: out of
pt: por

en: steps
pt: requisitos do curso

en: You have taken the following quizzes:
pt: Você tem tomado os seguintes testes:

en: Print Certificate
pt: certidão

en: Rank:
pt: categoria:

en: Score
pt: contagem

en:  out of
pt: por

en:  question(s)
pt: perguntas

en:  . Points:
pt: . Pontos:

en:  on
pt: em

en: Read more.
pt: Leia mais.

en: Course Status:
pt: Estado:
