LearnDash LMS v1.4.0 - en to fr translation catalogue (212 entries)

en:  characters. Most search engines use a maximum of %s chars for the %s.
fr: caractères. La plupart des moteurs de recherche utilisent un maximum de %s chars pour les %s.

en:  on
fr:  sur

en:  out of
fr: de

en: % Replies
fr: % de réponses

en: -- Select A Certificate --
fr: -- Selectionez un certificat --

en: -- Select A Lesson --
fr: -- Selectionnez une lesson --

en: 1 Reply
fr: 1 réponse

en: <b>Shortcode Options</b><p>You may use shortcodes to customize the display of your certificates. Provided is a built-in shortcode for displaying user information.</p><p><b>[usermeta]</b><p>This shortcode takes a parameter named field, which is the name of the user meta data field to be displayed.</p><p>Example: <b>[usermeta field="display_name"]</b> would display the user's Display Name.</p><p>See <a href="http://codex.wordpress.org/Function_Reference/get_userdata#Notes">the full list of available fields here</a>.</p>
fr: <b>Options de Shortcode</b><p>Vous pouvez utiliser des shortcodes pour personnaliser l'affichage de vos certificats. Un shortcode intégré pour afficher l'information de l'utilisateur vous est fourni.</p><p><b>[usermeta]</b><p>Ce shortcode prend une paramètre de champs nommé, étant le nom du champ meta data affiché de l'utilisateur.</p><p>Par Example: <b>[usermeta field="display_name"]</b> afficherait le Display Name de l'utilisateur.</p><p>Voir <a href="http://codex.wordpress.org/Function_Reference/get_userdata#Notes">la liste complète de champs disponibles</a>.</p>

en: <br /><br />Go back to
fr: <br /><br />Retour à

en: <h4>You have taken the following quizzes</h4>
fr: <h4>Vous avez pris les quiz suivants</h4>

en: <strong>Error: Directory not found.</strong><br /><br />Path:
fr: <strong>Erreur: Archive introuvable.</strong><br /><br />Path:

en: <strong>Generating completed successfully.</strong><br /><br />Post/Page title:
fr: <strong>Generation complétée avec succès.</strong><br /><br />Titre de page/article:

en: About %s
fr: À propos des %s

en: Access list for courses.
fr: Liste d'accès de cours

en: Access to certificate page is disallowed.
fr: L'accès au certificat interdit.

en: Add New
fr: Ajouter

en: Add New %s
fr: Ajouter %s

en: Advanced Quiz
fr: Quiz avancé

en: Apologies, but no results were found. Perhaps searching will help find a related post.
fr: La recherche ne retourne pas de résultats.

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Assignments
fr: Travaux

en: Associated Certificate
fr: Certificat associé

en: Associated Lesson
fr: Lesson associée

en: Back Button Text
fr: Text de boutton de retour

en: Beginner
fr: Débutant

en: Certificate Threshold
fr: Seuil de certificat

en: Certificates
fr: Certificats

en: Check Answer Text
fr: Text pour vérifier la réponse

en: Check My Answer!
fr: Vérifier ma réponse!

en: Check to enable the PayPal sandbox.
fr: Activer l'environment de test PayPal, sandbox.

en: Choose the sort order of lessons in this course.
fr: Choisir l'ordre des lessons dans ce cours.

en: Choose the sort order.
fr: Choisir l'ordre

en: Click Here to Continue
fr: Appuyez ici pour continuer

en: Click for Help!
fr: Appuyez pour de l'aide!

en: Click the Export button below to export the transaction list.
fr: Appuyez sur le boutton \"Export\" ci-dessous pour exporter la liste de transactions.

en: Complete Your Purchase
fr: Compléter votre achat

en: Completed
fr: Complété

en: Completion Responses
fr: Réponse d'achèvement

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Lire la suite <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Correct Response Message
fr: Message de réponse correcte

en: Course Access List
fr: Liste d'accès de cours

en: Course Info
fr: Information de cours

en: Course Information
fr: Information de cours

en: Course Join Button
fr: Bouton pour Joindre

en: Course Materials
fr: Matériels de cours

en: Course Price
fr: Tarif de cours

en: Course Progress Bar
fr: Bar de progrès

en: Course Status:
fr: Status de cours:

en: Course progress details:
fr: Détails de progrès de cours:

en: Courses
fr: Cours

en: Descending
fr: Descendant

en: Disable Lesson Progression
fr: Désactiver la progression de lesson

en: Disable Next
fr: Désactiver suivant

en: Disable Responses
fr: Désactiver les réponses

en: Disable responses.
fr: Désactiver les réponses

en: Disable the feature that allows attempting lessons only in allowed order.
fr: Désactiver la progression de lesson linéaire

en: Disable the next option.
fr: Option de désactiver suivant.

en: Disabled Quiz Message
fr: Message pour quiz désactivé

en: Display this text on the start button for the quiz
fr: Affiche le text sur le bouton de départ pour le quiz.

en: Displays a list of %s
fr: Affiche liste de %s

en: Edit
fr: Éditer

en: Edit %s
fr: Éditer %s

en: Enable completion responses.
fr: Activer réponse d'achèvement.

en: Enter the URL used for IPN notifications.
fr: Entrer le URL utilisé pour les notifications IPN.

en: Enter the URL used for completed purchases (typically a thank you page).
fr: Entrer le URL utilisé pour achats complétés (normallement une page de remerciement).

en: Enter the URL used for purchase cancellations.
fr: Entrer le URL utilisé pour la cancellation de l'achat.

en: Enter the currency code for transactions.
fr: Entrer le code de devise (monnaie) pour les transaction.

en: Enter the number of posts to display per page.
fr: Entrer le nombre d'articles affichés par oage.

en: Enter your PayPal email here.
fr: Entrer votre PayPal email ici.

en: Enter your country code here.
fr: Entrer votre code de pays ici.

en: Export &raquo;
fr: Exporter &raquo;

en: Export Quiz Data &raquo;
fr: Exporter données de quiz &raquo;

en: Export User Course Data &raquo;
fr: Exporter données de cours d'utilisateur &raquo;

en: Featured post
fr: Article en vedette

en: Files you have uploaded
fr: Fichiers téléchargés

en: Forced Lesson Timer
fr: Minuteur de lesson forcé

en: Get Started!
fr: Commencer!

en: In Progress
fr: En Cours

en: Incorrect Response Message
fr: Message de réponse incorrecte

en: Initiate
fr: Commencer

en: Intermediate
fr: Intermédiaire

en: Join
fr: Joindre

en: Knowledge Level 1
fr: Niveau 1

en: Knowledge Level 2
fr: Niveau 2

en: Knowledge Level 3
fr: Niveau 3

en: Knowledge Level 4
fr: Niveau 4

en: Knowledge Level 5
fr: Niveau 5

en: LearnDash - Course attempt and score information of users. Visible only to users logged in.
fr: LearnDash - Tentative de cours et résultats des utulisateurs . Visible seulement aux utulisateurs connectés.

en: LearnDash course progress bar
fr: Bar de progrès LearnDash

en: Leave a reply
fr: Laisser un commentaire

en: Manage Course Associations
fr: Gérer l'association de cours

en: Mark Complete
fr: Marquer Terminé

en: Menu Order
fr: Ordre de menu

en: Message displayed for disabled quizzes.
fr: Text affiché pour quiz désactivés.

en: Message displayed for missing quizzes.
fr: text affiché pour quiz manquant.

en: Message text for a correct quiz response.
fr: Text affiché pour une réponse de quiz correcte.

en: Message text for an incorrect quiz response.
fr: Text affiché pour une réponse incorrecte.

en: Minimum score required to award a certificate, between 0 and 1 where 1 = 100%.
fr: résultat de quiz requis pour recevoir un certificat, entre 0 et 1 où 1=100%. Par example: 0.8 = 80%

en: Minimum time a user has to spend on Lesson page before it can be marked complete. Examples: 40 (for 40 seconds), 20s, 45sec, 2m 30s, 2min 30sec, 1h 5m 10s, 1hr 5min 10sec
fr: Temps minimum un utilisateur doit passer sur une page lesson avant de pouvoir marquer la lesson completée. Par example: 40 (pour 40 secondes), 20s, 45sec, 2m 30s, 2min 30sec, 1h 5m 10s, 1hr 5min 10sec

en: Missing Quiz Message
fr: Message pour quiz manquant

en: Name for knowledge level 1 (from best to worst, 1 - 5)
fr: Titre pour niveau 1 (de meilleur (1) à pire (5), 1 - 5)

en: Name for knowledge level 2 (from best to worst, 1 - 5)
fr: Titre pour niveau 2 (de meilleur (1) à pire (5), 1 - 5)

en: Name for knowledge level 3 (from best to worst, 1 - 5)
fr: Titre pour niveau 3 (de meilleur (1) à pire (5), 1 - 5)

en: Name for knowledge level 4 (from best to worst, 1 - 5)
fr: Titre pour niveau 4 (de meilleur (1) à pire (5), 1 - 5)

en: Name for knowledge level 5 (from best to worst, 1 - 5)
fr: Titre pour niveau 5 (de meilleur (1) à pire (5), 1 - 5)

en: New %s
fr: Nouveau %s

en: Next >>
fr: Continuer>>

en: Next Lesson
fr: Leçon prochaine

en: Next Question Text
fr: Text pour la prochaine question

en: No %s found
fr: Aucun %s trouvé

en: No %s found in Trash
fr: Aucun %s trouvés dans la poubelle

en: Not Started
fr: Non Commencé

en: Nothing Found
fr: La page demandée n'a pas été trouvée.

en: Number of repeats allowed for quiz
fr: Nombre de répétitions permises pour ce quiz

en: Optionally associate a quiz with a certificate.
fr: Associer un quiz à un certificat (optionnel)

en: Optionally associate a quiz with a lesson.
fr: Associer un quiz à une lesson (optionnel)

en: Options Reset.
fr: Options remise à zéro.

en: Options Updated.
fr: Options mis à jour

en: Options for
fr: Options pour

en: Options for course materials
fr: Options de matériel de cours

en: Options for course price
fr: Options de tarif de cours

en: Options for quiz
fr: Options pour quiz

en: POST2PDF Converter
fr: POST2PDF Convertisseur

en: PRINT YOUR CERTIFICATE!
fr: IMPRIMER VOTRE CERTIFICAT!

en: Passing Percentage
fr: Pourcentage de passage

en: Passing percentage required to pass the quiz (number only). e.g. 80 for 80%.
fr: Pourcentage requis pour passer le quiz (chiffres seulement). Par example: 80 = 80%

en: PayPal Cancel URL
fr: PayPal cancellation URL

en: PayPal Country
fr: Pays de PayPal

en: PayPal Currency
fr: Devise (monnaie) PayPal

en: PayPal Email
fr: Email PayPal

en: PayPal Notify URL
fr: PayPal URL de notification

en: PayPal Return URL
fr: PayPal URL de retour

en: Permalink to %s
fr: Permalien à %s

en: Please go back and complete the previous lesson.
fr: Veuillez retourner et compléter la leçon précédente.

en: Please go back and complete the previous lesson.<br>
fr: S'il vous plaît retourner et terminer la leçon précédente. <br>

en: Post does not exist.
fr: Cet article n'existe pas.

en: Posts Per Page
fr: Articles par pages

en: Previous Lesson
fr: Leçon précédente

en: Print Certificate
fr: Imprimez votre certificat

en: Quiz data was saved!
fr: Données de quiz sauvegardées!

en: Quizzes
fr: Quiz

en: Random Sort
fr: Organisation aléatoire

en: Random Sort Answers
fr: Organisation de réponse aléatoire

en: Random Sort Questions
fr: Organiser les questions à l'aléatoire

en: Random sort answers option.
fr: Options d'organisation de réponse aléatoire

en: Random sort option.
fr: Options d'organisation aléatoire.

en: Random sort questions option.
fr: Options d'organisation de question aléatoire.

en: Rank:
fr: Classement:

en: Repeats
fr: Répétitions

en: Reset %s Settings to Defaults
fr: Rétablir la configuration %s par défaut

en: Score
fr: Résultat

en: Search %s
fr: Rechercher %s

en: Security Check - If you receive this in error, log out and back in to WordPress
fr: Vérification de sécurité - Si vous recevez ce message par erreur, veuillez vous déconnecter et reconnecter à WordPress

en: See <a target="_blank" href="https://codex.wordpress.org/Class_Reference/WP_Query#Order_.26_Orderby_Parameters">the full list of available orderby options here.</a>
fr: Voir <a target="_blank" href="https://codex.wordpress.org/Class_Reference/WP_Query#Order_.26_Orderby_Parameters"> la liste complète d'options d'ordre disponible.

en: Select Certificate
fr: Sélectionner un certificat

en: Select a Post to use as a Certificate For Quizzes.
fr: Sélectionnez un article à utiliser comme certificat de quiz.

en: Select a choice...
fr: Sélectionner un choix...

en: Select an Advanced. Quiz, or build a Simple Quiz below. You can create an Advanced Quiz <a href="
fr: Sélectionner un Quiz avancé, ou créer un Quiz simple ci-dessous. Vous pouvez créer un Quiz avancé a href="

en: Shortcode Options
fr: Options de shortcodes

en: Something went wrong, please try again.
fr: Quelque chose s'est mal passé, veuillez réessayer.

en: Sorry The requested quiz could not be found.
fr: Désolé. Le quiz que vous avez demandé n'a pas pu être trouvé.

en: Sorry. The requested quiz has been disabled.
fr: Désolé. Le quiz que vous avez demandé a été désactivé.

en: Sort By
fr: Organiser par

en: Sort Direction
fr: Direction d'ordre

en: Sort Lesson By
fr: Classer lessons par

en: Sort Lesson Direction
fr: Ordonner direction de lesson

en: Start Button Text
fr: Text de bouton de départ

en: Text displayed for back button.
fr: Text affiché sur le boutton de retour.

en: Text displayed for check answer button.
fr: Text affiché pour vérifier la réponse.

en: Text displayed for next question button.
fr: text affiché pour le boutton de question prochaine.

en: Text displayed for your ranking prompt.
fr: text affiché pour votre classement.

en: Text displayed for your score prompt.
fr: Text affiché pour votre résultat

en: The buyer PayPal email is empty; please configure this in the plugin or use alternative payment gateway.
fr: Le PayPal e-mail de l'acheteur est vide, s'il vous plaît configurer cela dans le plugin ou utiliser un mode de paiement alternatif.

en: This entry was posted in %1$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
fr: Cet article a été publié dans %1$s en %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.

en: This entry was posted on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
fr: Cet article a été publié le %3$s<span class="by-author"> par %4$s</span>.

en: This shortcode displays the users course progress and list of quiz scores.
fr: Ce shortcode affiche les progrès de cours et résultats de quiz d'utilisateur.

en: This shortcode displays users progress bar for the course in any course/lesson/quiz pages.
fr: Ce shortcode affiche la bar de progrès de l'utilisateur pour le cours dans nimporte quelle page de cours/lesson/quiz.

en: This shortcode shows list of courses. You can use this short code on any page if you dont want to use the default /courses page. This short code can take following parameters:
fr: Ce shortcode affiche la liste de cours. Vous pouvez utiliser ce shortcode sur nimporte quelle page si vous ne voulez pas utiliser la page de cours de défaut. Ce shortcode prendre les paramètres suivantes:

en: This shortcode shows list of lessons. You can use this short code on any page. This short code can take following parameters: num, order, orderby, tag, tag_id. See [ld_course_list] above details on using the shortcode parameters.
fr: Ce shortcode affiche la liste de lessons. Vous pouvez utiliser ce shortcode sur nimporte quelle page. Ce shortcode peut prendre les paramètres suivants: num, order, orderby, tag, tag_id. Voir  [ld_course_list] ci-haut pour plus de details sur l'utilisation des paramètres de shortcode.

en: This shortcode shows list of quizzes. You can use this short code on any page. This short code can take following parameters: num, order, orderby, tag, tag_id. See [ld_course_list] above details on using the shortcode parameters.
fr: Ce shortcode affiche la liste de quiz. Vous pouvez utiliser ce shortcode sur nimporte quelle page. Ce shortcode peut prendre les paramètres suivants: num, order, orderby, tag, tag_id. Voir  [ld_course_list] ci-haut pour plus de details sur l'utilisation des paramètres de shortcode.

en: Title
fr: Titre

en: Title:
fr: Titre:

en: Update License
fr: Mettre à jour la license

en: Update Options
fr: Mettre à jour les options

en: Upload
fr: Téléchargés

en: Upload Assignment
fr: Téléchargés les travaux

en: Upload Image
fr: Téléchargement d'image

en: Use Default
fr: Utuliser configuration de défaut

en: Use PayPal Sandbox
fr: Utilise PayPal test sandbox

en: View %s
fr: Voir %s

en: View all posts by %s
fr: Voir tous les articles par %s

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Voir tous les articles par %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: You are not allowed to access this file.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à accéder à ce fichier.

en: You are registered for the following courses
fr: Vous êtes enregistré dans les cours suivants

en: You have already taken this quiz $count times and may not take it again.
fr: Vous avez déjà pris ce quiz $count fois et ne pouvez plus le reprendre.

en: You may select a quiz above or edit your quiz below once this post is created. <b style="color:#f00;">All fields are required and MUST be filled in, or data will be lost</b>, quizzes are in multiple choice format.
fr: Vous pouvez sélectionner un quiz ci-dessus ou éditer votre quiz dessous une fois que l'article est créé. <b style="color:#f00;"> Tous les champs doivent être remplis, ou vos données seront perdues </b>, les quiz simple sont en format choix multiple.

en: You may use shortcodes to add information to any page/course/lesson/quiz. Here are built-in shortcodes for displaying relavent user information.
fr: Vous pouvez utiliser les shortcodes pour ajouter de l'information sur vos pages/lcours/essons/quiz/certificats. Voici les shortcodes préconçus pour afficher certaines informations d'utilisateur.

en: Your Ranking Text
fr: Text pour votre classement

en: Your Ranking:
fr: Classement:

en: Your Score Text
fr: Text de résultat

en: Your Score:
fr: Résultat:

en: limits the number of courses displayed. Example: <b>[ld_course_list num="10"]</b> shows 10 courses.
fr: limite le nombre de cours affichés. Par example: <b>[ld_course_list num="10"]</b> affiche 10 cours.

en: out of
fr: de

en: select
fr: Selectionner

en: sets order of courses. Possible values: <b>DESC</b>, <b>ASC</b>. Example: <b>[ld_course_list order="ASC"]</b> shows courses in assending order.
fr: organise l'ordre de cours. Values possible:  <b>DESC</b>, <b>ASC</b>. Par example: <b>[ld_course_list order="ASC"]</b> affiche les cours en ordre ascendant.

en: sets what the list of ordered by. Example: <b>[ld_course_list order="ASC" orderby="title"]</b> shows courses in assending order by title.
fr: Défini le facteur d'organisation de liste. Par example: <b>[ld_course_list order="ASC" orderby="title"]</b> montre les cours en ordre ascendant par titre.

en: settings saved.
fr: Paramètres enregistrées.

en: show current user's courses. Example: <b>[ld_course_list mycourses="true"]</b> shows courses the current user has access to.
fr: affiche les cours courant de l'utilisateur. Par example: <b>[ld_course_list mycourses="true"]</b> affiche les cours auquels l'utilisateur a accès.

en: shows courses with mentioned tag. Example: <b>[ld_course_list tag="math"]</b> shows courses having tag math.
fr: Affiche les cours avec les tag définis. Par example: <b>[ld_course_list tag="math"]</b> affiche les cours avec le tag \"math\".

en: shows courses with mentioned tag_id. Example: <b>[ld_course_list tag_id="30"]</b> shows courses having tag with tag_id 30.
fr: Affiche les cours avec le tag_id mentionné. Par example: <b>[ld_course_list tag_id="30"]</b> affiche les cours ayant un tag avec tag_id 30.

en: steps
fr: étape

en: the settig panel</a>.
fr: le panneau de réglage</a>.
