GigPress - en to sv translation catalogue (240 entries)

en: <strong>Welcome to GigPress!</strong> Get started by adding your first show below. To display your shows, simply add the
sv: <strong>Välkommen till GigPress!</strong> Starta genom att lägga till din första spelning nedan. För att visa dina spelningar, lägg till

en: A pipe-separated list of available age restrictions.
sv: En vertikal-linje-separerad lista (pipe) av de tillgängliga åldersrestriktionerna.

en: A tour is simply a named collection of shows that you want to group together.
sv: En turnée är helt enkelt en samling spelningar som du vill samla ihop.

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Active
sv: Aktiv

en: Add a new artist
sv: Lägg till en ny artist

en: Add a new post
sv: Skapa ett nytt inlägg

en: Add a new tour
sv: Lägg till en ny turné

en: Add a new venue
sv: Lägg till en ny lokal

en: Add a show
sv: Lägg till en spelning

en: Add a tour
sv: Lägg till en turné

en: Add an artist
sv: Lägg till en artist

en: Add an venue
sv: Lägg till en lokal

en: Add artist
sv: Lägg till artist

en: Add show
sv: Lägg till spelning

en: Add to Google Calendar
sv: Lägg till i Google Calendar

en: Add tour
sv: Lägg till turné

en: Add venue
sv: Lägg till lokal

en: Address
sv: Adress

en: Administrator
sv: Administratör

en: Admission
sv: Tillträde

en: Admittance
sv: Tillträde

en: Age restrictions
sv: Åldergräns

en: All
sv: Alla

en: All artists
sv: Alla artister

en: All shows and tours in the trash have been permanently deleted.
sv: Alla spelningar och turnéer i papperskorgen har tagits bort permanent.

en: All tours
sv: Alla turnéer

en: All tours have been migrated into artists.
sv: Alla turnéer har ändrats till artister.

en: All venues
sv: Alla lokaler

en: April
sv: april

en: Artist label
sv: Artists skivbolag

en: Artist name
sv: Artistnamn

en: Artist successfully deleted.
sv: Artisten har tagits bort.

en: Artists
sv: Artister

en: Ascending
sv: Stigande

en: August
sv: augusti

en: Author
sv: Författare

en: Automatically create a related post for every new show I enter.
sv: Skapa automatiskt ett relaterat inlägg för varje ny spelning jag anger.

en: Available placeholders:
sv: Tillgängliga platshållare:

en: Box office
sv: Biljettkassa

en: Buy tickets
sv: Köp biljetter

en: Cancelled
sv: Inställd

en: City
sv: Ort

en: Contributor
sv: Medarbetare

en: Copy
sv: Kopiera

en: Country
sv: Land

en: Country display
sv: Landsval

en: Date
sv: Datum

en: December
sv: december

en: Delete
sv: Ta bort

en: Descending
sv: Fallande

en: Display country column.
sv: Visa land-kolumn.

en: Display gig info in related posts
sv: Visa spelningsinfo i relaterat inlägg

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
sv: Visar %s&#8211;%s av %s

en: Don't show this again
sv: Visa inte detta igen

en: Download CSV
sv: Ladda ner CSV

en: Download iCal
sv: Ladda ner iCal

en: Download your complete show database as a CSV (comma-separated values) file, compatible with programs such as Microsoft Excel. This file is also suitable to import into another GigPress installation.
sv: Ladda ner hela din spelningsdatabas som en CSV-fil (kommaseparerad lista), kompatibel med program som Microsoft Excel. Du kan även importera denna fil i en annan installation av GigPress.

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit the related post
sv: Redigera relaterat inlägg

en: Edit this artist
sv: Redigera denna artist

en: Edit this show
sv: Redigera denna spelning

en: Edit this tour
sv: Redigera denna turné

en: Edit this venue
sv: Redigera denna lokal

en: Editor
sv: Redaktör

en: End date
sv: Slutdatum

en: Exclude this category from my normal post listings.
sv: Uteslut denna kategorin från mina vanliga inlägg.

en: Export all artists
sv: Exportera alla artister

en: Export all dates
sv: Exportera alla datum

en: Export all tours
sv: Exportera alla turnéer

en: Export past dates
sv: Exportera föregående datum

en: Export upcoming dates
sv: Exportera kommande datum

en: FAQ
sv: FAQ (tidigare besvarade frågor)

en: February
sv: februari

en: Full URL to your 'Upcoming Shows' page
sv: Komplett URL till din 'Kommande spelningar'-sida

en: Group by artist
sv: Smala efter artist

en: Group by tour
sv: Samla spelningar i turnéer

en: Here's some documentation on date and time formatting
sv: Här finns mer information om datum- och tidsformatering.

en: I use a 24 hour clock
sv: Jag använder en 24-timmars klocka

en: If a gig has a related post, that gig's details will appear at the specified position in that post.
sv: Ifall en spelning har ett relaterat inlägg, kommer spelningens information visas på den förbestämda platsen i det inlägget.

en: Import/Export
sv: Importera/exportera

en: January
sv: januari

en: July
sv: juli

en: June
sv: juni

en: Like it?
sv: Tycker du om det?

en: Link behaviour
sv: Länkbeteende

en: Load jQuery into my theme.
sv: Ladda jQuery i mitt tema.

en: Long date format
sv: Långt datumformat

en: Make a donation
sv: Donera

en: Make the GigPress RSS feed auto-discoverable.
sv: Gör så att GigPress RSS och iCal hittas automatiskt.

en: March
sv: mars

en: May
sv: maj

en: Name
sv: Namn

en: No
sv: Nej

en: No artists in the database
sv: Inga artister i databasen

en: No past shows message
sv: Meddelande när det inte finns föregående spelningar

en: No tours in the database
sv: Inga turnéer i databasen

en: No upcoming shows message
sv: Meddelande när det inte finns kommande spelningar

en: No venues in the database
sv: Inga lokaler i databasen

en: None
sv: Inget

en: Not sure
sv: Vet inte

en: Note that deleting a tour will <strong>NOT</strong> delete the shows associated with that tour.
sv: Notera att borttagning av en turné <strong>INTE</strong> tar bort de spelningar som är kopplade till den.

en: Note that the FeedBurner FeedSmith plugin will kill your GigPress RSS and iCal feeds, but the FD FeedBurner plugin will not.
sv: Notera att tillägget Feedburner FeedSmith tar kål på dina GigPress RSS och iCal flöden, medan FD FeedBurner inte gör det.

en: Note that you cannot delete a venue while it has shows in the database.
sv: Notera att du inte kan radera en lokal medan den har spelningar i databasen.

en: Note that you cannot delete an artist while they have shows in the database.
sv: Notera att du inte kan radera artister medan de fortfarande har spelningar i databasen.

en: Notes
sv: Noteringar

en: Nothing to export.
sv: Inget att exportera.

en: November
sv: november

en: Number of shows
sv: Antal spelningar

en: Number of shows to list
sv: Antal spelningar att visa

en: October
sv: oktober

en: Open external links in new windows.
sv: Öppna externa länkar i nytt fönster.

en: Output
sv: Visning

en: Part of a tour?
sv: Del av en turné?

en: Past
sv: Föregående

en: Phone
sv: Telefonnummer

en: Place a link to each show's related post in the following fields
sv: Skapa en länk till varje spelnings relaterat inlägg i följande fält

en: Please review the formatting specifications to save yourself headaches!
sv: För att slippa huvudvärk, kolla igenom formaterings-instruktionerna!

en: Price
sv: Pris

en: Publish now
sv: Publicera nu

en: Publish on show date
sv: Publicera på spelningsdatumet

en: Questions?  Please check out the
sv: Frågor? Läs vidare under

en: RSS/iCal feed title
sv: RSS/iCal-flödets rubrik

en: Related post
sv: Relaterat inlägg

en: Related post phrase
sv: Meddelande för relaterat inlägg

en: Related post title
sv: Relaterat inläggs rubrik

en: Related posts
sv: Relaterat inlägg

en: Related posts category
sv: Relaterade inläggs-kategori

en: Related posts linking
sv: Relaterade inläggs-länkning

en: Related show heading
sv: Rubrik för relaterad spelning

en: Save Changes
sv: Spara uppdateringar

en: Select a venue
sv: Välj en lokal

en: September
sv: september

en: Settings
sv: Inställningar

en: Short date format
sv: Kort datumformat

en: Show RSS and iCal feeds
sv: Visa RSS- och iCal-flöden

en: Show RSS and iCal subscription links.
sv: Visa RSS och iCal prenumererings-länkar.

en: Show link to shows page
sv: Visa länk till spelningssidan

en: Show successfully deleted.
sv: Spelningen har tagits bort.

en: Show successfully restored.
sv: Spelningen återskapades.

en: Shows
sv: Spelningar

en: Shows page link text
sv: Spelningssidans länktext

en: Sold Out
sv: Slutsåld

en: Something ain't right - try again?
sv: Något stämmer inte - försök igen?

en: Sorry, but we had trouble loading that artist for editing.
sv: Ledsen, denna artist kunde inte laddas för redigering.

en: Sorry, but we had trouble loading that show for editing.
sv: Ledsen, denna spelning kunde inte laddas.

en: Sorry, but we had trouble loading that tour for editing.
sv: Ledsen, turnén kunde inte laddas för redigering.

en: Sorry, but we had trouble loading that venue for editing.
sv: Ledsen, lokalen kunde inte laddas för redigering.

en: Sorry, no shows to display based on your criteria.
sv: Tyvärr finns det inga spelningar att visa baserat på din sökning.

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Take out the trash now
sv: Slägg soporna nu

en: That's not a valid date.
sv: Det är inte ett korrekt datum.

en: That's not a valid end date.
sv: Det är inte ett korrekt slut-datum.

en: There was an error migrating tours to artists. Sorry.
sv: Det uppstod ett fel när turnéerna skulle ändras till artister.

en: There were no tours to migrate.
sv: Det fanns inga turnéer att ändra.

en: This appears before the gig details in your related post.
sv: Detta visas innan spelningens information i ditt relaterade inlägg.

en: This appears in your shows listing.
sv: Detta visas ihop med din spelning.

en: This is a multi-day event
sv: Detta är ett flerdagars event

en: Ticket URL
sv: Biljett-URL

en: Ticket phone
sv: Biljett-telefon

en: Time
sv: Tidpunkt

en: Time format
sv: Tidsformat

en: Title
sv: Rubrik

en: Tour
sv: Turné

en: Tour ID
sv: Turné-ID

en: Tour label
sv: Turnérubrik

en: Tour name
sv: Turnénamn

en: Tour name successfully changed to
sv: Turnénamnet har ändrats till

en: Tour successfully deleted.
sv: Turnén har tagits bort.

en: Tour successfully restored from the database.
sv: Turnén återskapades från databasen.

en: Tours
sv: Turnéer

en: Uncheck this if you have a hard-coded link to the jQuery library in your theme.
sv: Bocka ur denna ifall du har en hård-kodad länk till jQuery i ditt tema.

en: Undo
sv: Ångra

en: Upcoming
sv: Kommande

en: Update artist
sv: Uppdatera artist

en: Update show
sv: Uppdatera spelning

en: Update tour
sv: Uppdatera turné

en: Update venue
sv: Uppdatera lokal

en: Upload CSV
sv: Ladda upp CSV

en: Upload a CSV (comma-separated values) file to import into your GigPress database.
sv: Ladda upp en CSV-fil (kommaseparerad lista) att importera till din GigPress-databas.

en: Use full country names.
sv: Använd kompletta namn på länder.

en: Use this space to list other bands, 'presented by' info, etc
sv: Använd denna plats för att visa andra band, 'presenterad av' information, eller andra uppgifter.

en: User level required to use GigPress
sv: Användarnivå för att använda GigPress

en: Venue
sv: Lokal

en: Venue address
sv: Adress lokal

en: Venue city
sv: Lokalens ort

en: Venue country
sv: Lokalens land

en: Venue name
sv: Lokalens namn

en: Venue phone
sv: Telefonnummer lokal

en: Venue successfully deleted.
sv: Lokalen har tagits bort.

en: Venue website
sv: Lokalens hemsida

en: Venues
sv: Lokaler

en: View all artists
sv: Visa alla artister

en: View all tours
sv: Visa alla turnéer

en: View all venues
sv: Visa alla lokaler

en: We had trouble creating your Related Post. Sorry.
sv: Vi hade problem med att skapa ditt relaterade inlägg. Ledsen för det.

en: We had trouble creating your new artist. Sorry.
sv: Vi hade problem med att skapa din nya artist. Ledsen för det.

en: We had trouble creating your new tour. Sorry.
sv: Vi hade problem med att skapa din nya turné. Ledsen för det.

en: We had trouble creating your new venue. Sorry.
sv: Vi hade problem med att skapa din nya lokal. Ledsen för det.

en: We ran into some trouble deleting the artist. Sorry.
sv: Verkar som något gick fel vid borttagningen av artisten. Ledsen.

en: We ran into some trouble deleting the show. Sorry.
sv: Verkar som något gick fel vid borttagningen av spelningen. Ledsen.

en: We ran into some trouble deleting the tour. Sorry.
sv: Verkar som något gick fel vid borttagningen av turnén. Ledsen.

en: We ran into some trouble deleting the venue. Sorry.
sv: Verkar som något gick fel vid borttagningen av lokalen. Ledsen.

en: We ran into some trouble emptying the trash. Sorry.
sv: Verkar som något gick fel vid tömningen av papperskorgen. Ledsen.

en: We ran into some trouble restoring that show. Sorry.
sv: Verkar som något gick fel vid återskapandet av spelningen. Ledsen.

en: We ran into some trouble restoring the tour. Sorry.
sv: Verkar som något gick fel vid återskapandet av turnéen. Ledsen.

en: When creating related posts, put them in this category
sv: När relaterade inlägg skapas, spara dom i denna kategorin.

en: You are not authorized to do that. Try logging-in first.
sv: Du har inte befogenhet att göra det. Försök att logga in först.

en: You have
sv: Du har

en: You must enter a city.
sv: Du måste ange en ort.

en: You must enter a tour name.
sv: Du måste ange ett turnénamn.

en: You must enter a venue name.
sv: Du måste ange ett namn på en lokal.

en: You must enter an artist name.
sv: Du måste ange ett artistnamn.

en: You must select a venue.
sv: Du måste ange en lokal.

en: You're using
sv: Du använder

en: Your show  on
sv: Spelningen den

en: after the post content
sv: efter inläggets innehåll

en: and
sv: och

en: at
sv: på

en: before the post content
sv: innan inläggets innehåll

en: cancel
sv: avbryt

en: documentation
sv: dokumentationen

en: in
sv: i

en: in your trash
sv: i din papperskorg

en: include currency symbol
sv: inkludera valutasymbol

en: nowhere at all
sv: inte någonstans

en: on
sv: den

en: on the GigPress website. Enjoy!
sv: på GigPress hemsida. Ha så kul!

en: opens in a new window
sv: öppnar i ett nytt fönster

en: or
sv: eller

en: shortcode to any page or post.
sv: shortcode på en sida eller inlägg.

en: shows
sv: spelningar

en: shows were skipped as they were deemed duplicates
sv: spelningar slopades då de ansågs vara dubletter

en: shows were skipped due to errors
sv: spelningar slopades pga av fel

en: shows were successfully imported
sv: spelningarna har importerats

en: successfully updated.
sv: har uppdaterats.

en: tours
sv: turnéer

en: was successfully added to the database.
sv: har lagts till i databasen.

en: was successfully added.
sv: har lagts till.

en: was successfully updated.
sv: har uppdaterats.
