GigPress 2.0 - en to ro translation catalogue (238 entries)

en: <strong>Welcome to GigPress!</strong> Get started by adding your first show below. To display your shows, simply add the
ro: <strong>Bine ati venit la GigPress!</strong> Începeţi prin adăugarea dumneavoastră primul spectacol de mai jos. Pentru a afişa emisiunile, pur şi simplu adăugaţi

en: A pipe-separated list of available age restrictions.
ro: O listă separată de conducte de restricţiile de vârstă disponibile.

en: A tour is simply a named collection of shows that you want to group together.
ro: Un tur este pur şi simplu o colecţie numit de arată că doriţi să grupaţi împreună.

en: Actions
ro: Acţiuni

en: Add a new artist
ro: Adăugaţi un artist nou

en: Add a new post
ro: Adăugaţi un nou post

en: Add a new tour
ro: Adăugaţi un nou turneu

en: Add a new venue
ro: Adăugaţi un nou loc de întâlnire

en: Add a show
ro: Adăugaţi un spectacol

en: Add a tour
ro: Adăugaţi un tur

en: Add an artist
ro: Adăugaţi un artist

en: Add an venue
ro: Adăugaţi un loc de întâlnire

en: Add artist
ro: Adăugaţi artist

en: Add show
ro: Adăugaţi Arată

en: Add to Google Calendar
ro: Adăugaţi la Google Calendar

en: Add tour
ro: Adăugaţi tour

en: Add venue
ro: Adăugaţi locul desfăşurării

en: Address
ro: Adresa

en: Admission
ro: Admiterea

en: Admittance
ro: Admitere

en: Advanced
ro: Avansate

en: Age restrictions
ro: Restricţiile de vârstă

en: All
ro: Toate

en: All artists
ro: Toţi artiştii

en: All shows and tours in the trash have been permanently deleted.
ro: Toate Arată şi excursii în coşul de gunoi au fost şters definitiv.

en: All tours
ro: Toate excursii

en: All tours have been migrated into artists.
ro: Toate excursii au migrat în artişti.

en: All venues
ro: Toate locuri

en: Artist label
ro: Artist etichetă

en: Artist name
ro: Nume artist

en: Artist order updated.
ro: Artist ordinea actualizate.

en: Artist successfully deleted.
ro: Artist cu succes şterse.

en: Artists
ro: Artişti

en: Ascending
ro: Ascendent

en: Author
ro: Autor

en: Automatically create a related post for every new show I enter.
ro: Creaţi automat un post legate pentru fiecare spectacol nou introduse.

en: Available placeholders:
ro: Substituenţi disponibile:

en: Buy tickets
ro: Cumpara bilete

en: Cancelled
ro: Anulat

en: Contributor
ro: Contribuitor

en: Copy
ro: Copie

en: Country
ro: Ţară

en: Country display
ro: Afişare ţară

en: Date
ro: Data

en: Delete
ro: Ştergere

en: Descending
ro: Descendent

en: Disable the default GigPress CSS.
ro: Dezactivează implicit GigPress CSS.

en: Disable the default GigPress JavaScript.
ro: Dezactivează implicit GigPress JavaScript.

en: Display country column.
ro: Afişare coloană ţară.

en: Display gig info in related posts
ro: Afişare info gig în legate de posturi

en: Display today's shows
ro: Afişa Arată azi

en: Display upcoming shows
ro: Afişare viitoare spectacole

en: Displaying %s–%s of %s
ro: Afişarea %s – %s din %s

en: Don't show this again
ro: Nu se mai afişează acest din nou

en: Download CSV
ro: Descarca CSV

en: Download your complete show database as a CSV (comma-separated values) file, compatible with programs such as Microsoft Excel. This file is also suitable to import into another GigPress installation.
ro: Descarca arată complet baza de date ca un fişier CSV (valori separate prin virgulă), compatibil cu programe cum ar fi Microsoft Excel. Acest fişier este, de asemenea, potrivit pentru import într-un alt instalare GigPress.

en: Edit
ro: Editare

en: Edit the related post
ro: Editare related post

en: Edit this artist
ro: Editaţi acest artist

en: Edit this show
ro: Editaţi acest spectacol

en: Edit this tour
ro: Editaţi acest tur

en: Edit this venue
ro: Editaţi acest loc de întâlnire

en: End date
ro: Data de terminare

en: Exclude this category from my normal post listings.
ro: Exclude această categorie de la meu post normală listări.

en: Export all artists
ro: Toţi artiştii de export

en: Export all dates
ro: Toate datele de export

en: Export all tours
ro: Export toate excursii

en: Export past dates
ro: Export trecut datele

en: Export upcoming dates
ro: Export date viitoare

en: Full URL to your 'Upcoming Shows' page
ro: URL-ul complet la pagina "Arată viitoare"

en: Group by artist
ro: Grupa de artist

en: Group by tour
ro: Grupa de turneu

en: Here's some documentation on date and time formatting
ro: Aici este unele documentația privind data şi ora formatarea

en: I use a 24 hour clock
ro: I folos un ceas cu 24 de ore

en: If a gig has a related post, that gig's details will appear at the specified position in that post.
ro: Dacă un concert are un post legate, care detalii de gig va apărea la poziţia specificată în acest post.

en: Ignored when filtering by artist, tour, or venue.
ro: Ignorat când filtrare de artist, tur sau locul de desfăşurare.

en: Ignored when not grouping by artist.
ro: Ignorat când nu gruparea de artist.

en: Like it?
ro: Place?

en: Link behaviour
ro: Link-ul de comportament

en: Link text
ro: Text link-ul

en: List upcoming GigPress shows
ro: GigPress viitoare listă afişează

en: Load jQuery into my theme.
ro: JQuery de încărcare în tema mea.

en: Long date format
ro: Format dată lungă

en: Make a donation
ro: Fă o donaţie

en: Make the GigPress RSS feed auto-discoverable.
ro: GigPress RSS feed a face auto-descoperit.

en: Name
ro: nume

en: No
ro: nu

en: No artists in the database
ro: Nu artişti în baza de date

en: No past shows message
ro: Trecut nu afişează mesaj

en: No tours in the database
ro: Nu tururi în baza de date

en: No upcoming shows message
ro: Nici un mesaj viitoare spectacole

en: No venues in the database
ro: Nu locuri în baza de date

en: None
ro: Nici unul

en: Not sure
ro: nu sunt sigur

en: Note that deleting a tour will <strong>NOT</strong> delete the shows associated with that tour.
ro: Reţineţi <strong>că un tur de ştergere va şterge Arată asociate cu acel turneu</strong>.

en: Note that the FeedBurner FeedSmith plugin will kill your GigPress RSS and iCal feeds, but the FD FeedBurner plugin will not.
ro: Reţineţi că plugin-ul FeedBurner FeedSmith va ucide GigPress RSS dumneavoastră şi de feed-uri iCal, dar FD FeedBurner plugin-ul nu va.

en: Note that you cannot delete a venue while it has shows in the database.
ro: Reţineţi că aveţi posibilitatea să ştergeţi un loc de întâlnire în timp ce are arată în baza de date.

en: Note that you cannot delete an artist while they have shows in the database.
ro: Reţineţi că aveţi posibilitatea să ştergeţi un artist în timp ce au arată în baza de date.

en: Notes
ro: Note

en: Nothing to export.
ro: Nimic de export.

en: Number of shows
ro: Numărul de spectacole

en: Number of shows to list
ro: Numărul de spectacole la lista

en: Only display shows from this artist
ro: Afişare doar arată la acest artist

en: Only display shows from this tour
ro: Afişare doar arată la acest turneu

en: Only display shows from this venue
ro: Afişare doar arată la acest loc de întâlnire

en: Open external links in new windows.
ro: Legături externe deschidere înăuntru nou Ferestre.

en: Order artists alphabetically
ro: Comanda artişti în ordine alfabetică

en: Order artists by custom order
ro: Ordinea artişti de ordine particularizată

en: Output
ro: Ieşire

en: Part of a tour?
ro: Parte de un turneu?

en: Past
ro: Trecut

en: Phone
ro: Telefon

en: Place a link to each show's related post in the following fields
ro: Loc un link pentru fiecare Arată related post în următoarele domenii

en: Please review the formatting specifications to save yourself headaches!
ro: Vă rugăm să revedeţi specificațiile formatare sa te salvezi dureri de cap!

en: Price
ro: Preţ

en: Publish now
ro: Publică acum

en: Publish on show date
ro: Publica data Arată

en: Questions?  Please check out the
ro: Întrebări?  Vă rugăm să verificaţi

en: RSS/iCal feed title
ro: RSS/iCal titlul backend

en: Related post phrase
ro: Related post fraza

en: Related post title
ro: Related post titlu

en: Related posts
ro: Legate de posturi

en: Related posts category
ro: Legate de posturi categorie

en: Related posts linking
ro: Legate de posturi de legătură

en: Related show heading
ro: Rubrica Arată conexe

en: Save Changes
ro: Salvaţi modificările

en: Select Month
ro: Selectaţi luna

en: Select Year
ro: Selectaţi anul

en: Select a venue
ro: Selectaţi un loc de întâlnire

en: Settings
ro: Setări

en: Short date format
ro: Format dată scurtă

en: Show RSS and iCal feeds
ro: Arată RSS şi iCal feed-uri

en: Show RSS and iCal subscription links.
ro: Arată RSS şi link-uri de abonament iCal.

en: Show(s) successfully deleted.
ro: Show(s) sters cu succes.

en: Show(s) successfully restored.
ro: Show(s) restaurat cu succes.

en: Shows
ro: Spectacole

en: Sold Out
ro: Vândut

en: Something ain't right - try again?
ro: Ceva nu este drept - încercaţi din nou?

en: Sorry, but there was an error parsing your file. Maybe double-check your formatting and file type?
ro: Ne pare rău, dar nu a existat o eroare la analizarea fişierul. Verificaţi poate tipului de formatare şi de fişier?

en: Sorry, but there was an error uploading
ro: Ne pare rău, dar acolo a fost o eroare încărcarea

en: Sorry, but we had trouble loading that artist for editing.
ro: Ne pare rău, dar am avut probleme de încărcare ca artist pentru editare.

en: Sorry, but we had trouble loading that show for editing.
ro: Ne pare rău, dar am avut probleme la încărcarea care arată pentru editare.

en: Sorry, but we had trouble loading that tour for editing.
ro: Ne pare rău, dar am avut probleme la încărcarea acest tur pentru editare.

en: Sorry, but we had trouble loading that venue for editing.
ro: Ne pare rău, dar am avut probleme la încărcarea acest loc de întâlnire pentru editare.

en: Sorry, no shows to display based on your criteria.
ro: Ne pare rău, nu spectacole pentru a afişa pe baza criteriilor.

en: Status
ro: Statutul

en: Subscribe
ro: Aboneaza-te

en: Take out the trash now
ro: Ia acum la coşul de gunoi

en: That's not a valid date.
ro: Aceasta nu este o dată validă.

en: That's not a valid end date.
ro: Aceasta nu este o dată de sfârşit valabil.

en: There was an error migrating tours to artists. Sorry.
ro: Eroare la migrarea tururi pentru artişti. îmi pare rău.

en: There were no tours to migrate.
ro: Au existat nici excursii pentru a migra.

en: This appears before the gig details in your related post.
ro: Acest lucru apare înaintea detaliile gig în post-ul conexe.

en: This appears in your shows listing.
ro: Acest lucru apare în emisiunile listarea.

en: This is a multi-day event
ro: Acesta este un eveniment multi

en: This phrase is used to link to the page specified in your GigPress settings. (Leave blank to disable this link.)
ro: Această frază este utilizat pentru legătura la pagina specificată în setările GigPress. (Lăsaţi necompletată pentru a dezactiva acest link).

en: Ticket URL
ro: Bilet URL

en: Ticket phone
ro: Bilet de telefon

en: Time
ro: Timp

en: Time format
ro: Formatul orei

en: Title
ro: Titlul

en: Tour label
ro: Eticheta Tour

en: Tour name
ro: Numele de tur

en: Tour name successfully changed to
ro: Tur numele schimbat cu succes

en: Tour successfully deleted.
ro: Tur cu succes şterse.

en: Tour successfully restored from the database.
ro: Tur cu succes restaurat din baza de date.

en: Tours
ro: Tururi

en: Trash selected shows
ro: Gunoi selectat afişează

en: Uncheck this if you have a hard-coded link to the jQuery library in your theme.
ro: Debifati aceasta în cazul în care aveţi un hard-coded link la biblioteca jQuery în tema.

en: Undo
ro: Anulare

en: Upcoming
ro: Viitoare

en: Update artist
ro: Actualizare artist

en: Update show
ro: Actualizare Arată

en: Update tour
ro: Actualizare tour

en: Update venue
ro: Locul desfăşurării Update

en: Upload CSV
ro: Încărcaţi CSV

en: Upload a CSV (comma-separated values) file to import into your GigPress database.
ro: Încărcaţi un fişier de CSV (valori separate prin virgulă) pentru a importa în baza de date GigPress.

en: Use full country names.
ro: Utilizaţi full țara nume.

en: Use this space to list other bands, 'presented by' info, etc
ro: Utilizaţi acest spaţiu pentru a lista de alte trupe, 'prezentate de' info, etc

en: User level required to use GigPress
ro: La nivel de utilizator cerute pentru a utiliza GigPress

en: Venue
ro: Locul desfăşurării

en: Venue address
ro: Locul desfăşurării adresa

en: Venue city
ro: Locul desfăşurării city

en: Venue country
ro: Locul desfăşurării ţară

en: Venue name
ro: Nume locul desfăşurării

en: Venue phone
ro: Locul desfăşurării telefon

en: Venue successfully deleted.
ro: Locul desfăşurării cu succes şterse.

en: Venue website
ro: Locul desfăşurării website

en: Venues
ro: Locaţii

en: View all artists
ro: Vizualizaţi toate artişti

en: View all tours
ro: Vizualizaţi toate excursii

en: View all venues
ro: Vizualiza toate locuri

en: We had trouble creating your Related Post. Sorry.
ro: Am avut probleme la crearea Post-ul conexe. îmi pare rău.

en: We had trouble creating your new artist. Sorry.
ro: Am avut probleme la crearea your new artist. îmi pare rău.

en: We had trouble creating your new tour. Sorry.
ro: Am avut probleme la crearea tur noi. îmi pare rău.

en: We had trouble creating your new venue. Sorry.
ro: Am avut probleme la crearea locaţie dumneavoastră noi. îmi pare rău.

en: We ran into some trouble deleting the artist. Sorry.
ro: Am alergat în unele probleme cu ştergerea artist. îmi pare rău.

en: We ran into some trouble deleting the show(s). Sorry.
ro: Am alergat în unele probleme cu ştergerea show(s). îmi pare rău.

en: We ran into some trouble deleting the tour. Sorry.
ro: Am alergat în unele probleme cu ştergerea turneului. îmi pare rău.

en: We ran into some trouble deleting the venue. Sorry.
ro: Am alergat în unele probleme cu ştergerea locul de desfăşurare. îmi pare rău.

en: We ran into some trouble emptying the trash. Sorry.
ro: Am alergat în unele probleme golirea coşul de gunoi. îmi pare rău.

en: We ran into some trouble restoring the tour. Sorry.
ro: Am alergat în unele probleme restaurarea turneului. îmi pare rău.

en: We ran into some trouble restoring your show(s). Sorry.
ro: Am alergat în unele probleme restaurarea dumneavoastră show(s). îmi pare rău.

en: When creating related posts, put them in this category
ro: Atunci când crearea legate de posturi, le-a pus în această categorie

en: You are not authorized to do that. Try logging-in first.
ro: Nu sunteţi autorizat să fac asta. Încercaţi logging-în primul rând.

en: You have
ro: Aveţi

en: You must enter a city.
ro: Trebuie să introduceţi un oraș.

en: You must enter a tour name.
ro: Trebuie să introduceţi un nume de turneu.

en: You must enter a venue name.
ro: Trebuie să introduceţi un nume de loc de întâlnire.

en: You must enter an artist name.
ro: Trebuie să introduceţi un nume de artist.

en: You must select a venue.
ro: Trebuie să selectaţi un loc de întâlnire.

en: You must select an artist.
ro: Trebuie să selectaţi un artist.

en: You're using
ro: Utilizaţi

en: Your show  on
ro: Emisiunea ta pe

en: after the post content
ro: după ce post de conţinut

en: and
ro: şi

en: at
ro: la

en: before the post content
ro: Înainte post de conţinut

en: cancel
ro: Revocare

en: documentation
ro: documentaţia

en: in
ro: în

en: in your trash
ro: la gunoiul

en: include currency symbol
ro: include simbolul monetar

en: on
ro: pe

en: on the GigPress website. Enjoy!
ro: pe site-ul GigPress. Bucuraţi-vă!

en: opens in a new window
ro: se deschide într-o fereastră nouă

en: or
ro: sau

en: shortcode to any page or post.
ro: Shortcode la orice pagină sau post.

en: shows
ro: spectacole

en: shows were skipped as they were deemed duplicates
ro: spectacole au fost ignorate ca acestea au fost considerate duplicate

en: shows were skipped due to errors
ro: spectacole au fost ignorate datorită unei erori

en: shows were successfully imported
ro: spectacole au fost importate cu succes

en: successfully updated.
ro: actualizat cu succes.

en: tours
ro: tururi

en: using <code>[gigpress_related_shows]</code>
ro: folosind <code>[gigpress_related_shows]</code>

en: was successfully added to the database.
ro: a fost adăugat cu succes la baza de date.

en: was successfully added.
ro: a fost adăugat cu succes.

en: was successfully updated.
ro: a fost actualizat cu succes.
