GigPress 1.2.3 - en to pt translation catalogue (144 entries)

en: Add a show
pt: Adicionar um show

en: Artists
pt: Artistas

en: Tours
pt: Turnês

en: Settings
pt: Configurações

en: You're using
pt: Você está usando

en: Like it?
pt: Gostou?

en: Make a donation
pt: Faça uma doação

en: at
pt: às

en: Price
pt: Preço

en: Box office
pt: Escritório

en: Venue phone
pt: Telefone do local

en: Notes
pt: Notas

en: Buy tickets
pt: Comprar Ingressos

en: Sold Out
pt: Todos vendidos

en: Cancelled
pt: Cancelado

en: Add to Google Calendar
pt: Adicionar ao calendário do Google

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
pt: Mostrando %s&#8211;%s of %s

en: Nothing to export.
pt: Nada pra exportar

en: You are not authorized to do that. Try logging-in first.
pt: Você não tem autorização pra fazer isso. Tente logar antes.

en: or
pt: ou

en: cancel
pt: cacelar

en: Note that you cannot delete an artist while they have shows in the database.
pt: Note que você não pode deletar um artista enquanto ele tem show na base da dados.

en: Number of shows
pt: Número de shows

en: Actions
pt: Ações

en: Edit
pt: Editar

en: Delete
pt: Deletar

en: We had trouble creating your Related Post. Sorry.
pt: Tivemos alguns problemas criando os seu post relacionado. Desculpe.

en: You must enter a city.
pt: Você precisa indicar uma cidade

en: That's not a valid date.
pt: Isto não é uma data válida.

en: That's not a valid end date.
pt: Isto não é uma data válida.

en: was successfully added.
pt: foi adicionado.

en: Something ain't right - try again?
pt: Algo está errado - tentar novamente?

en: was successfully updated.
pt: foi atualizado.

en: Undo
pt: Desfazer

en: was successfully added to the database.
pt: foi adicionado no banco de dados.

en: Tour name successfully changed to
pt: A turnê teve o nome trocado para

en: Tour successfully deleted.
pt: Turnê deletada

en: We ran into some trouble deleting the tour. Sorry.
pt: Tivemos alguns problemas deletando a turnê. Desculpe.

en: Tour successfully restored from the database.
pt: Turnê recuperada do banco de dados.

en: We ran into some trouble restoring the tour. Sorry.
pt: Tivemos alguns problemas recuperando a turnê. Desculpe.

en: shows were skipped due to errors
pt: shows foram ignorados devido a erros

en: in
pt: em

en: on
pt: em

en: shows were skipped as they were deemed duplicates
pt: shows foram ignorados por estarem duplicados

en: All tours have been migrated into artists.
pt: Todas as turnês foram migradas para os artistas.

en: There were no tours to migrate.
pt: Não nenhuma turnê para migrar.

en: Upload a CSV (comma-separated values) file to import into your GigPress database.
pt: Enviar CSV (valores separado por vírgulas) arquivo para importar sua base de dados do GigPress.

en: Please review the formatting specifications to save yourself headaches!
pt: Por favor revise as especificações de formatação para evitar dores de cabeça!

en: Upload CSV
pt: Enviar CSV

en: Export all artists
pt: Exportar todos os artistas

en: No tours in the database
pt: Nenhuma turnê no banco de dados

en: Export all dates
pt: Exportar todas as datas

en: Export upcoming dates
pt: Exportar datas futuras

en: Export past dates
pt: Exportar datas passdas

en: <strong>Welcome to GigPress!</strong> Get started by adding your first show below. To display your shows, simply add the
pt: <stron>Bem-vindo ao GigPress!</strong> Prepare-se para adicionar o seu primeiro show. Para mostrar seus shows, simplesmente adicione o

en: shortcode to any page or post.
pt: código para qualquer página ou post.

en: documentation
pt: documentação

en: and
pt: e

en: on the GigPress website. Enjoy!
pt: no site do GigPress. Aproveite!

en: Don't show this again
pt: Não me mostre isso novamente

en: Sorry, but we had trouble loading that show for editing.
pt: Desculpe, tivemos alguns problemas ao carregar este show para edição

en: Edit this show
pt: Editar este show

en: Date
pt: Data

en: None
pt: Nenhum

en: This is a multi-day event
pt: Este é um evento de vários dias

en: End date
pt: Término

en: Add a new artist
pt: Adicionar um novo artista

en: Venue
pt: Local

en: Add a new venue
pt: Adicionar local

en: Select a venue
pt: Selecione um local

en: Venue address
pt: Endereço do local

en: Venue website
pt: Site do local

en: Active
pt: Ativo

en: Admittance
pt: Entrada

en: Not sure
pt: Incerto

en: include currency symbol
pt: incluir símbolo de moeda

en: Ticket URL
pt: Site para comprar ingressos

en: Ticket phone
pt: Telefone para ingressos

en: Part of a tour?
pt: Parte de uma turnê?

en: Tour name
pt: Nome da turnê

en: Related post
pt: Posts relacionados

en: Available placeholders:
pt: Lugares disponíveis

en: Publish now
pt: Publicar agora

en: Publish on show date
pt: Publicar na data do show

en: Update show
pt: Atualizar um show

en: Add show
pt: Adicionar show

en: Full URL to your 'Upcoming Shows' page
pt: URL completa para a página de 'Próximos Shows'

en: No upcoming shows message
pt: Mensagem para nenhum show agendado

en: No past shows message
pt: Mensagem para nenhum show passado

en: User level required to use GigPress
pt: Nível de usuário requerido para usar o GigPress

en: Administrator
pt: Administrador

en: Author
pt: Autor

en: Contributor
pt: Contribuidor

en: Output
pt: Saída

en: Here's some documentation on date and time formatting
pt: Aqui você encontra informações sobre formatos de data e hora

en: I use a 24 hour clock
pt: Eu uso um relógio de 24 horas

en: Tour label
pt: Etiqueta da turnê

en: Age restrictions
pt: Restrições

en: A pipe-separated list of available age restrictions.
pt: Uma lista separada por barras das restrições de idade disponíveis

en: before the post content
pt: antes do conteúdo do post

en: after the post content
pt: depois do conteúdo do post

en: Related show heading
pt: Cabeçalho de shows relacionados

en: Exclude this category from my normal post listings.
pt: Excluir esta categoria das listagens normais de outros posts

en: City
pt: Cidade

en: Related post phrase
pt: Frase para posts relacionados

en: This appears in your shows listing.
pt: Isto aparecerá nas listagens de shows.

en: Make the GigPress RSS feed auto-discoverable.
pt: Faça o RSS do GigPress auto-detectável

en: Show RSS and iCal subscription links.
pt: Mostrar links para assinatura de RSS e iCal.

en: Note that the FeedBurner FeedSmith plugin will kill your GigPress RSS and iCal feeds, but the FD FeedBurner plugin will not.
pt: Note que o plugion FeedBurner FeedSmith irá terminar com os seus feeds RSS, mas não os do FD FeedBurner.

en: Country display
pt: País a se mostrar

en: Use full country names.
pt: Usar nomes de países por completo

en: Link behaviour
pt: Comportamento do link

en: Open external links in new windows.
pt: Abrir links externos em novas janelas

en: Load jQuery into my theme.
pt: Carregar o jQuery no meu tema.

en: Uncheck this if you have a hard-coded link to the jQuery library in your theme.
pt: Desmarque isso se você escreveu manualmente um link para a biblioteca jQuery no seu tema.

en: Save Changes
pt: Salvar Modificações

en: All
pt: Todos

en: Descending
pt: Decrescente

en: Ascending
pt: Crescente

en: Country
pt: País

en: Tour
pt: Turnê

en: Copy
pt: Copiar

en: Sorry, no shows to display based on your criteria.
pt: Desculpe, não há shows para serem exibidos por este critério

en: tours
pt: turnês

en: in your trash
pt: na sua lixeira

en: Take out the trash now
pt: Jogue o lixo fora agora

en: Update tour
pt: Atualizar turnê

en: Edit this tour
pt: Editar esta turnê

en: Sorry, but we had trouble loading that tour for editing.
pt: Desculpe, mas tivemos alguns problemas ao carregar esta turnê para edição

en: Add a tour
pt: Adicionar uma turnê

en: Add tour
pt: Adicionar uma turnê

en: All tours
pt: Todas as turnês

en: Note that deleting a tour will <strong>NOT</strong> delete the shows associated with that tour.
pt: Observe que deletar uma turnê <strong>NÃO</strong> vai deletar os shoes associados à ela.

en: Add venue
pt: Adicionar local

en: Note that you cannot delete a venue while it has shows in the database.
pt: Note que você não pode deletar um local enquanto ele está sendo mostrado na base de dados.

en: Name
pt: Nome

en: Address
pt: Endereço

en: Time
pt: Hora

en: Admission
pt: Entrada

en: Title
pt: Título

en: Number of shows to list
pt: Número de shows a listar

en: Group by artist
pt: Agrupar por artista

en: Show RSS and iCal feeds
pt: Mostrar feeds RSS e iCal

en: Subscribe
pt: Assinar
