GigPress 2.0 - en to ja translation catalogue (258 entries)

en: Add a show
ja: 公演追加

en: Shows
ja: 公演

en: Artists
ja: アーティスト

en: Venues
ja: 会場

en: Tours
ja: ツアー

en: Settings
ja: 設定

en: Import/Export
ja: インポート/エクスポート

en: You're using
ja: 現在のバージョン

en: Like it?
ja: 気に入ったら

en: Make a donation
ja: 寄付してください

en: at
ja: 時間

en: Price
ja: 価格

en: Box office
ja: 会場の事務所

en: Venue phone
ja: 会場の連絡先

en: Notes
ja: 備考

en: Download iCal
ja: iCal形式のダウンロード

en: Buy tickets
ja: チケット購入

en: Sold Out
ja: ソールドアウト

en: Cancelled
ja: キャンセル

en: Add to Google Calendar
ja: Googleカレンダーに追加

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
ja: %s&#8211;%s / %s

en: Artist order updated.
ja: アーティスト順を更新しました

en: Nothing to export.
ja: エクスポートするものがありません

en: You are not authorized to do that. Try logging-in first.
ja: 権限がありません。ログインしてください。

en: Update artist
ja: アーティストの更新

en: or
ja: もしくは

en: cancel
ja: キャンセル

en: Edit this artist
ja: アーティストの編集

en: Sorry, but we had trouble loading that artist for editing.
ja: アーティストの編集時に問題が発生しました

en: Add an artist
ja: アーティスト追加

en: Add artist
ja: アーティスト追加

en: Artist name
ja: アーティスト名

en: Artist URL
ja: URL

en: All artists
ja: 全アーティスト

en: Note that you cannot delete an artist while they have shows in the database.
ja: 公演を登録しているアーティストを削除することはできません

en: Number of shows
ja: 公演数

en: Actions
ja: アクション

en: Edit
ja: 編集

en: Delete
ja: 削除

en: No artists in the database
ja: アーティストはありません

en: We had trouble creating your new artist. Sorry.
ja: アーティストの登録時に問題が発生しました

en: We had trouble creating your new venue. Sorry.
ja: 会場の登録時に問題が発生しました

en: We had trouble creating your new tour. Sorry.
ja: ツアーの登録時に問題が発生しました

en: We had trouble creating your Related Post. Sorry.
ja: 関連する投稿の登録時に問題が発生しました

en: You must select a venue.
ja: 会場を選択してください

en: You must select an artist.
ja: アーティストを選択してください

en: You must enter an artist name.
ja: アーティスト名を入力してください

en: You must enter a venue name.
ja: 会場名を入力してください

en: You must enter a city.
ja: 都市を入力してください。

en: You must enter a tour name.
ja: ツアー名を入力してください

en: That's not a valid date.
ja: 使用できない日付です

en: That's not a valid end date.
ja: 使用できない終了日です

en: Your show  on
ja: 公演の日付

en: was successfully added.
ja: 追加しました

en: Add a similar show
ja: 同様の公演を追加

en: Edit the related post
ja: 関連する投稿を編集

en: Something ain't right - try again?
ja: 正しく実行されませんでした。再実行しますか？

en: was successfully updated.
ja: 更新しました

en: Show(s) successfully deleted.
ja: 公演を削除しました

en: Undo
ja: 戻す

en: We ran into some trouble deleting the show(s). Sorry.
ja: 公演の削除に失敗しました

en: was successfully added to the database.
ja: を追加しました

en: Venue successfully deleted.
ja: 会場を削除しました

en: We ran into some trouble deleting the venue. Sorry.
ja: 会場の削除に失敗しました

en: Tour name successfully changed to
ja: ツアー名を変更しました :

en: Tour successfully deleted.
ja: ツアーを削除しました

en: We ran into some trouble deleting the tour. Sorry.
ja: ツアーの削除に失敗しました

en: successfully updated.
ja: 更新しました

en: Artist successfully deleted.
ja: アーティストを削除しました

en: We ran into some trouble deleting the artist. Sorry.
ja: アーティストの削除に失敗しました

en: Show(s) successfully restored.
ja: 公演を読み込みました

en: We ran into some trouble restoring your show(s). Sorry.
ja: 公演の読み込みに失敗しました

en: Tour successfully restored from the database.
ja: ツアーを読み込みました

en: We ran into some trouble restoring the tour. Sorry.
ja: ツアーの読み込みに失敗しました

en: shows were skipped due to errors
ja: 公演は問題があったためスキップしました

en: in
ja: @

en: on
ja: -

en: shows were skipped as they were deemed duplicates
ja: 公演は重複していたためスキップしました

en: shows were successfully imported
ja: 公演をインポートしました

en: Sorry, but there was an error parsing your file. Maybe double-check your formatting and file type?
ja: ファイルのインポートに失敗しました。ファイルの形式と書式を確認してください

en: Sorry, but there was an error uploading
ja: アップロードに失敗しました

en: All shows and tours in the trash have been permanently deleted.
ja: ゴミ箱の公演とツアーをすべて削除しました

en: We ran into some trouble emptying the trash. Sorry.
ja: ゴミ箱内の削除に失敗しました

en: All tours have been migrated into artists.
ja: すべてのツアーをアーティストに移行しました

en: There was an error migrating tours to artists. Sorry.
ja: ツアーの移行に失敗しました

en: There were no tours to migrate.
ja: 移行するツアーはありません

en: Upload a CSV (comma-separated values) file to import into your GigPress database.
ja: GigPressにインポートするCSV(カンマ区切り)ファイルをアップロード

en: Please review the formatting specifications to save yourself headaches!
ja: 形式を確認

en: Include Related Post associations?
ja: 関連する投稿の関連を含めますか？

en: Upload CSV
ja: CSVのアップロード

en: Download your complete show database as a CSV (comma-separated values) file, compatible with programs such as Microsoft Excel. This file is also suitable to import into another GigPress installation.
ja: 公演をCSV(カンマ区切り)でダウンロードする

en: Export all artists
ja: 全アーティストをエクスポート

en: Export all tours
ja: 全ツアーをエクスポート

en: No tours in the database
ja: ツアーはありません

en: Export all dates
ja: 全日程をエクスポート

en: Export upcoming dates
ja: 全予定をエクスポート

en: Export past dates
ja: 過去の全日程をエクスポート

en: Download CSV
ja: CSVのダウンロード

en: <strong>Welcome to GigPress!</strong> Get started by adding your first show below. To display your shows, simply add the
ja: <strong>GigPressにようこそ!</strong> 以下から最初の公演を登録しましょう。ライヴ一覧を表示するには、

en: shortcode to any page or post.
ja: というショートコードをページもしくは投稿に追加します。

en: Questions?  Please check out the
ja: 使い方がわからない場合は、 Gigpress Webサイトの

en: documentation
ja: ドキュメント(英語)

en: and
ja: や

en: FAQ
ja: FAQ(英語)

en: on the GigPress website. Enjoy!
ja: ページを参照してください。

en: Don't show this again
ja: 公演を表示しない

en: Sorry, but we had trouble loading that show for editing.
ja: 編集する公演の読み込みに失敗しました

en: Edit this show
ja: 公演の編集

en: Date
ja: 日付

en: None
ja: なし

en: This is a multi-day event
ja: 複数日程

en: End date
ja: 終了日

en: Artist
ja: アーティスト

en: Add a new artist
ja: 新規アーティストの追加

en: Venue
ja: 会場

en: Add a new venue
ja: 新規会場の追加

en: Select a venue
ja: 会場を選択

en: No venues in the database
ja: 会場はありません

en: Venue name
ja: 会場名

en: Venue address
ja: 会場の住所

en: Venue city
ja: 会場の市区町村

en: Venue state/province
ja: 会場の都道府県

en: Venue postal code
ja: 会場の郵便番号

en: Venue country
ja: 会場の国名

en: Venue website
ja: 会場のWebサイト

en: Status
ja: 状態

en: Active
ja: 有効

en: Admittance
ja: 入場制限

en: Not sure
ja: 未定

en: include currency symbol
ja: 単位(\)を含める

en: Ticket URL
ja: チケットについてのURL

en: Ticket phone
ja: チケットについての問い合わせ先

en: External URL
ja: 外部URL

en: Use this space to list other bands, 'presented by' info, etc
ja: 他の出演者の一覧や公演の主催者情報など

en: Part of a tour?
ja: ツアーの一部

en: No
ja: いいえ

en: Add a new tour
ja: 新規ツアーの追加

en: Tour name
ja: ツアー名

en: Related post
ja: 関連する投稿

en: Add a new post
ja: 新規投稿の追加

en: Related post title
ja: 関連する投稿のタイトル

en: Available placeholders:
ja: 利用可能なプレースホルダ

en: Publish now
ja: 今すぐ公開

en: Publish on show date
ja: 公開日を指定

en: Update show
ja: 公演を更新

en: Add show
ja: 公演を追加

en: Full URL to your 'Upcoming Shows' page
ja: 公演の予定ページへのフルURL

en: No upcoming shows message
ja: 公演予定が無いときの表示メッセージ

en: No past shows message
ja: 過去の公演が無いときの表示メッセージ

en: User level required to use GigPress
ja: GigPressを使用するため必要なユーザーレベル

en: Administrator
ja: 管理者

en: Editor
ja: 編集者

en: Author
ja: 投稿者

en: Contributor
ja: 寄稿者

en: Short date format
ja: 短い日付表記

en: Output
ja: 出力

en: Long date format
ja: 長い日付表記

en: Time format
ja: 時刻の書式

en: Here's some documentation on date and time formatting
ja: 日付、時刻の書式

en: I use a 24 hour clock
ja: 24時間表示

en: Artist label
ja: アーティストの表示タイトル

en: Tour label
ja: ツアーの表示タイトル

en: External link label
ja: 外部リンクの表示文字列

en: Age restrictions
ja: 年齢制限

en: A pipe-separated list of available age restrictions.
ja: 年齢制限のリスト("|"区切り)

en: Related posts
ja: 関連する投稿

en: Display gig info in related posts
ja: 公演の情報を表示

en: before the post content
ja: 投稿の前に表示

en: after the post content
ja: 投稿の後に表示

en: using <code>[gigpress_related_shows]</code>
ja: <code>[gigpress_related_shows]</code>を使用

en: If a gig has a related post, that gig's details will appear at the specified position in that post.
ja: 公演に関連する投稿があれば、投稿内に公演の詳細を表示

en: Related show heading
ja: 関連する公演の表示タイトル

en: This appears before the gig details in your related post.
ja: 関連する投稿の公演の前に表示

en: Related posts category
ja: 関連する投稿のカテゴリ

en: Automatically create a related post for every new show I enter.
ja: 公演の新規作成時に、関連する投稿を自動で作成

en: When creating related posts, put them in this category
ja: 関連する投稿の作成時には、投稿をこのカテゴリに含める

en: Exclude this category from my normal post listings.
ja: 通常の投稿一覧からカテゴリを除く

en: Related posts linking
ja: 関連する投稿のリンク

en: Place a link to each show's related post in the following fields
ja: 公演に関連する投稿に設定するリンク

en: City
ja: 市区町村

en: Related post phrase
ja: 関連する投稿のフレーズ

en: This appears in your shows listing.
ja: 公演一覧に表示

en: Artist URLs
ja: URL

en: Link artist names to their URLs.
ja: アーティスト名にURLをリンク

en: Make the GigPress RSS feed auto-discoverable.
ja: RSSフィードを自動取得

en: Show RSS and iCal subscription links.
ja: RSS/iCalの購読リンクを表示

en: Note that the FeedBurner FeedSmith plugin will kill your GigPress RSS and iCal feeds, but the FD FeedBurner plugin will not.
ja: FeedBurner FeedSmithプラグインはGigpress RSSとiCalフィードを削除しますが、FD FeedBurnerプラグインは削除しません

en: RSS/iCal feed title
ja: RSS/iCalのタイトル

en: Country display
ja: 国の表示名

en: Display country column.
ja: 国名の表示

en: Use full country names.
ja: 正式な国名を使用

en: Link behaviour
ja: リンクの振る舞い

en: Open external links in new windows.
ja: 外部リンクを新しいウィンドウで開く

en: Load jQuery into my theme.
ja: テーマでjQueryをロード

en: Uncheck this if you have a hard-coded link to the jQuery library in your theme.
ja: テーマファイル内にjQueryへのリンクの記述がある場合はチェックを外す

en: Advanced
ja: 詳細

en: Disable the default GigPress CSS.
ja: Gigpress既定のCSSを無効

en: Disable the default GigPress JavaScript.
ja: Gigpress既定のJavascriptを無効

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: All
ja: 全て

en: Upcoming
ja: 予定

en: Past
ja: 過去

en: View all artists
ja: 全アーティスト表示

en: View all tours
ja: 全ツアー表示

en: View all venues
ja: 全会場を表示

en: Descending
ja: 降順

en: Ascending
ja: 昇順

en: Country
ja: 国名

en: Tour
ja: ツアー

en: Copy
ja: コピー

en: Sorry, no shows to display based on your criteria.
ja: 条件に合致する公演はありません

en: Trash selected shows
ja: 選択した公演をゴミ箱に移動

en: You have
ja: 持つ

en: shows
ja: 公演

en: tours
ja: ツアー

en: in your trash
ja: ゴミ箱

en: Take out the trash now
ja: ゴミ箱を空にする

en: A tour is simply a named collection of shows that you want to group together.
ja: ツアーは、公演をグループ化します

en: Update tour
ja: ツアーの更新

en: Edit this tour
ja: ツアーの編集

en: Sorry, but we had trouble loading that tour for editing.
ja: 編集するツアーの読み込みに失敗しました

en: Add a tour
ja: ツアーを追加

en: Add tour
ja: ツアーを追加

en: All tours
ja: 全てのツアー

en: Note that deleting a tour will <strong>NOT</strong> delete the shows associated with that tour.
ja: ツアーに公演が設定されている場合、ツアーを削除することはできません

en: Sorry, but we had trouble loading that venue for editing.
ja: 編集する会場の読み込みに失敗しました

en: Edit this venue
ja: 会場の編集

en: Add an venue
ja: 会場の追加

en: Update venue
ja: 会場の更新

en: Add venue
ja: 会場の追加

en: All venues
ja: 全会場

en: Note that you cannot delete a venue while it has shows in the database.
ja: 公演が設定されている会場を削除することはできません

en: Name
ja: 名前

en: Address
ja: 住所

en: Phone
ja: 電話番号

en: Time
ja: 時間

en: Admission
ja: 権限

en: Select Month
ja: 月の選択

en: Select Year
ja: 年の選択

en: List upcoming GigPress shows
ja: 公演予定の一覧

en: Title
ja: タイトル

en: Display upcoming shows
ja: 公演予定を表示

en: Display today's shows
ja: 本日の公演を表示

en: Display past shows
ja: 過去の公演を表示

en: Number of shows to list
ja: 公演の数

en: Only display shows from this artist
ja: このアーティストの公演のみ表示

en: Only display shows from this tour
ja: このツアーの公演のみ表示

en: Only display shows from this venue
ja: この会場の公演のみ表示

en: Group by artist
ja: アーティストでグループ化

en: Ignored when filtering by artist, tour, or venue.
ja: アーティスト、ツアー、会場のフィルタを無視

en: Order artists alphabetically
ja: アルファベット順に並べ替え

en: Order artists by custom order
ja: カスタム順に並べ替え

en: Ignored when not grouping by artist.
ja: グループに含まれないアーティストを無視

en: Group by tour
ja: ツアーでグループ化

en: Show RSS and iCal feeds
ja: RSS/iCalフィードを表示

en: Link text
ja: リンク文字列

en: This phrase is used to link to the page specified in your GigPress settings. (Leave blank to disable this link.)
ja: This phrase is used to link to the page specified in your GigPress settings.(空欄にするとこのリンクは無効になります)

en: Subscribe
ja: 購読
