GigPress 2.1.6 - en to it translation catalogue (241 entries)

en: <strong>Welcome to GigPress!</strong> Get started by adding your first show below. To display your shows, simply add the
it: <strong>Benvenuto su GigPress! </strong> Inizia aggiungendo il primo spettacolo qui sotto. Per mostrare i tuoi spettacoli, aggiungi lo

en: A pipe-separated list of available age restrictions.
it: Una lista di possibili restrizioni di età separata dal simbolo pipe

en: A tour is simply a named collection of shows that you want to group together.
it: Un tour è un gruppo di show con un nome che vuoi raggruppare.

en: Actions
it: Azioni

en: Active
it: Attivo

en: Add a new artist
it: Aggiungi artista

en: Add a new post
it: Aggiungi nuovo post

en: Add a new tour
it: Aggiungi nuovo tour

en: Add a new venue
it: Aggiungi nuova sede di eventi

en: Add a show
it: Aggiungi spettacolo

en: Add a tour
it: Aggiungi un tour

en: Add an artist
it: Aggiungi un artista

en: Add an venue
it: Aggiungi sede dell'evento

en: Add artist
it: Aggiungi artista

en: Add show
it: Aggiungi spettacolo

en: Add to Google Calendar
it: Aggiungi a Google Calendar

en: Add tour
it: Aggiungi tour

en: Add venue
it: Aggiungi sede dell'evento

en: Address
it: Indirizzo

en: Administrator
it: Amministratore

en: Admission
it: Ingresso

en: Admittance
it: Ingresso

en: Advanced
it: Avanzato

en: Age restrictions
it: Restrizioni età

en: All
it: Tutti

en: All artists
it: Tutti gli artisti

en: All shows and tours in the trash have been permanently deleted.
it: Tutti gli spettacoli e i tour nel cestino sono stati cancellati permanentemente.

en: All tours
it: Tutti i tour

en: All tours have been migrated into artists.
it: Tutti i tour sono stati migrati verso gli artisti.

en: All venues
it: Tutte le sedi degli eventi

en: Artist
it: Artista

en: Artist label
it: Etichetta artista

en: Artist name
it: Nome dell'artista

en: Artist order updated.
it: Ordine degli artisti aggiornato.

en: Artist successfully deleted.
it: Artista cancellato.

en: Artists
it: Artisti

en: Ascending
it: Ascendente

en: Author
it: Autore

en: Automatically create a related post for every new show I enter.
it: Crea automaticamente un post collegato per ogni nuovo spettacolo che inserisco.

en: Available placeholders:
it: Segnaposto disponibili:

en: Buy tickets
it: Acquista biglietti

en: Cancelled
it: Annullato

en: City
it: Città

en: Contributor
it: Contributore

en: Copy
it: Copia

en: Country
it: Nazione

en: Country display
it: Mostra nazione

en: Date
it: Data

en: Delete
it: Cancella

en: Descending
it: Discendente

en: Disable the default GigPress CSS.
it: Disabilita il CSS di default di GigPress.

en: Disable the default GigPress JavaScript.
it: Disabilita il Javascipt di default di GigPress.

en: Display country column.
it: Mostra la colonna nazione.

en: Display gig info in related posts
it: Mostra info eventi in un post collegato

en: Display today's shows
it: Mostra spettacoli di oggi

en: Display upcoming shows
it: Mostra prossimi spettacoli

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
it: Mostra%s&#8211;%s di %s

en: Don't show this again
it: Non mostrare nuovamente

en: Download CSV
it: Scarica CSV

en: Download your complete show database as a CSV (comma-separated values) file, compatible with programs such as Microsoft Excel. This file is also suitable to import into another GigPress installation.
it: Scarica il tuo database di spettacoli completo come file CSV, compatibile con programmi come Microsoft Excel. Questo file è adatto anche ad essere importato in un'altra installazione di GigPress.

en: Edit
it: Modifica

en: Edit the related post
it: Modifica il post collegato

en: Edit this artist
it: Modifica dati artista

en: Edit this show
it: Modifica questo spettacolo

en: Edit this tour
it: Modifica tour

en: Edit this venue
it: Modifica sede dell'evento

en: End date
it: Data fine

en: Exclude this category from my normal post listings.
it: Escludi questa categoria dalla lista normale dei post.

en: Export all artists
it: Esporta tutti gli artisti

en: Export all dates
it: Esporta tutte le date

en: Export all tours
it: Esporta tutti i tour

en: Export past dates
it: Esporta date passate

en: Export upcoming dates
it: Esporta date future

en: FAQ
it: le FAQ

en: Full URL to your 'Upcoming Shows' page
it: URL completo della tua pagina "Prossimi Show"

en: Group by artist
it: Raggruppa per artista

en: Group by tour
it: Raggruppa per tour

en: Here's some documentation on date and time formatting
it: Ecco alcune informazioni sulla formattazione di data e ora

en: I use a 24 hour clock
it: Uso un orologio di 24 ore

en: If a gig has a related post, that gig's details will appear at the specified position in that post.
it: Se un evento ha un post collegato, i dettagli su quell'evento appariranno nel punto specificato nel post.

en: Ignored when filtering by artist, tour, or venue.
it: Ignora quando filtri per artista, tour o sede dell'evento.

en: Ignored when not grouping by artist.
it: Ignorato quando non si raggruppa per artista

en: Import/Export
it: Importa/Esporta

en: Like it?
it: Ti piace?

en: Link behaviour
it: Comportamento dei link

en: Link text
it: Testo del link

en: List upcoming GigPress shows
it: Elenca prossimi spettacoli

en: Load jQuery into my theme.
it: Carica jQuery sul mio tema

en: Long date format
it: Formato data lungo

en: Make a donation
it: Fai una donazione

en: Make the GigPress RSS feed auto-discoverable.
it: Rende il feed RSS di GigPress recuperabile automaticamente.

en: Name
it: Nome

en: No artists in the database
it: Nessun artista nel database

en: No past shows message
it: Messaggio in caso non ci siano spettacoli passati

en: No tours in the database
it: Nessun tour nel database

en: No upcoming shows message
it: Messaggio in caso non ci siano spettacoli futuri

en: No venues in the database
it: Nessuna sede di eventi nel database

en: None
it: Nessuno

en: Not sure
it: Incerto

en: Note that deleting a tour will <strong>NOT</strong> delete the shows associated with that tour.
it: Nota bene: cancellare un tour <strong>NON</strong> cancellerà gli spettacoli associati a quel tour.

en: Note that the FeedBurner FeedSmith plugin will kill your GigPress RSS and iCal feeds, but the FD FeedBurner plugin will not.
it: Nota bene: il FeedBurner FeedSmith plugin impedisce il funzionamento dei feed di GigPress RSS e di iCal, il plugin FD FeedBurner invece funziona correttamente.

en: Note that you cannot delete a venue while it has shows in the database.
it: Nota bene: non puoi cancellare una sede di eventi se ha ancora spettacoli nel database.

en: Note that you cannot delete an artist while they have shows in the database.
it: Nota bene: non puoi cancellare un artista se ci sono suoi spettacoli nel database.

en: Notes
it: Note

en: Nothing to export.
it: Nulla da esportare.

en: Number of shows
it: Numero di spettacoli

en: Number of shows to list
it: Numero di spettacoli da elencare

en: Only display shows from this artist
it: Mostra solo spettacoli di questo artista

en: Only display shows from this tour
it: Mostra solo spettacoli di questo tour

en: Only display shows from this venue
it: Mostra solo spettacoli di questa sede

en: Open external links in new windows.
it: Apri link esterni in una nuova finestra

en: Order artists alphabetically
it: Ordina artisti alfabeticamente

en: Order artists by custom order
it: Ordina artisti per ordine personalizzato

en: Part of a tour?
it: Parte di un tour?

en: Past
it: Passati

en: Phone
it: Telefono

en: Place a link to each show's related post in the following fields
it: Inserisci un link al post collegato di ciascuno spettacoli nei seguenti campi

en: Please review the formatting specifications to save yourself headaches!
it: Per evitare successivi mal di testa, controlla bene le indicazioni di formattazione!

en: Price
it: Prezzo

en: Publish now
it: Pubblica ora

en: Publish on show date
it: Pubblica il giorno dello spettacolo

en: Questions?  Please check out the
it: Domande? Controlla la

en: RSS/iCal feed title
it: Titolo del feed RSS/iCal

en: Related post
it: Post collegati

en: Related post phrase
it: Frase post collegato

en: Related post title
it: Titolo del post collegato

en: Related posts
it: Post collegati

en: Related posts category
it: Categoria dei post collegati

en: Related posts linking
it: Collegamento ai post collegati

en: Related show heading
it: Testata per spettacoli collegati

en: Save Changes
it: Salva modifiche

en: Select Month
it: Scegli mese

en: Select Year
it: Scegli anno

en: Select a venue
it: Seleziona sede dell'evento

en: Settings
it: Impostazioni

en: Short date format
it: Formato data breve

en: Show RSS and iCal feeds
it: Mostra feed RSS e iCal

en: Show RSS and iCal subscription links.
it: Mostra i link di iscrizione Show RSS e iCal.

en: Show(s) successfully deleted.
it: Spettacolo/i cancellato.

en: Show(s) successfully restored.
it: Spettacoli recuperati.

en: Shows
it: Spettacolo

en: Sold Out
it: Tutto esaurito

en: Something ain't right - try again?
it: Qualcosa non è andato per il verso giusto - riprova?

en: Sorry, but there was an error parsing your file. Maybe double-check your formatting and file type?
it: C'è stato un problema nel parsing del file. Dovresti ricontrollare la formattazione e il tipo di file.

en: Sorry, but there was an error uploading
it: C'è stato un problema nell'upload

en: Sorry, but we had trouble loading that artist for editing.
it: C'è stato un problema nel caricare i dati dell'artistica per la modifica.

en: Sorry, but we had trouble loading that show for editing.
it: C'è stato un problema nel caricare lo spettacolo per modificarlo.

en: Sorry, but we had trouble loading that tour for editing.
it: C'è stato un problema nel caricare questo tour per la modifica.

en: Sorry, but we had trouble loading that venue for editing.
it: C'è stato un problema nel caricare la sede dell'evento per la modifica.

en: Sorry, no shows to display based on your criteria.
it: Nessuno spettacolo in base ai tuoi criteri

en: Subscribe
it: Abbonati

en: Take out the trash now
it: Svuota cestino

en: That's not a valid date.
it: Non è una data valida.

en: That's not a valid end date.
it: Non è una data finale valida.

en: There was an error migrating tours to artists. Sorry.
it: C'è stato un problema nella migrazione dei tour verso gli artisti.

en: There were no tours to migrate.
it: Non ci sono tour da migrare.

en: This appears before the gig details in your related post.
it: Questo appare prima i dettagli sull'evento nel post collegato.

en: This appears in your shows listing.
it: Questo appare nel tuo elenco dei post.

en: This is a multi-day event
it: Questo è un evento di più giorni

en: This phrase is used to link to the page specified in your GigPress settings. (Leave blank to disable this link.)
it: Questa frase viene usata per collegare la pagina specificata nelle tue impostazioni di Wordpress. (Lasciala in bianco per disattivare il link.)

en: Ticket URL
it: URL per i biglietti

en: Ticket phone
it: Telefono per i biglietti

en: Time
it: Orario

en: Time format
it: Formato ora

en: Title
it: Titolo

en: Tour label
it: Etichetta tour

en: Tour name
it: Nome del tour

en: Tour name successfully changed to
it: Nome del tour cambiato in

en: Tour successfully deleted.
it: Tour cancellato.

en: Tour successfully restored from the database.
it: Tour recuperato dal database.

en: Tours
it: Tour

en: Trash selected shows
it: Cancella spettacoli selezionati

en: Uncheck this if you have a hard-coded link to the jQuery library in your theme.
it: Togli la spunta se nel tuo tema hai un link hard-coded alla libreria jQuery.

en: Undo
it: Annulla ultima azione

en: Upcoming
it: Prossimi

en: Update artist
it: Aggiorna dati artista

en: Update show
it: Aggiorna spettacolo

en: Update tour
it: Aggiorna tour

en: Update venue
it: Aggiorna sede dell'evento

en: Upload CSV
it: Carica CSV

en: Upload a CSV (comma-separated values) file to import into your GigPress database.
it: Carica un file CSV da importare nel tuo database GigPress.

en: Use full country names.
it: Usa nomi delle nazioni completi.

en: Use this space to list other bands, 'presented by' info, etc
it: Usa questo spazio per elencare altri gruppi, informazioni "presentato da", ecc.

en: User level required to use GigPress
it: Livello utente necssario per usare GigPress

en: Venue
it: Sede dell'evento

en: Venue address
it: Indirizzo

en: Venue city
it: Città

en: Venue country
it: Nazione

en: Venue name
it: Nome della sede in cui si tiene l'evento

en: Venue phone
it: Telefono

en: Venue successfully deleted.
it: Sede di eventi cancellata.

en: Venue website
it: Sito internet della sede dell'evento

en: Venues
it: Sedi

en: View all artists
it: Vedi tutti gli artisti

en: View all tours
it: Vedi tutti i tour

en: View all venues
it: Vedi tutte le sedi

en: We had trouble creating your Related Post. Sorry.
it: C'è stato un problema nella creazione del post collegato.

en: We had trouble creating your new artist. Sorry.
it: C'è stato un problema nel creare il nuovo artista.

en: We had trouble creating your new tour. Sorry.
it: C'è stato un problema nella creazione del nuovo tour.

en: We had trouble creating your new venue. Sorry.
it: C'è stato un problema nella creazione della nuova sede di eventi.

en: We ran into some trouble deleting the artist. Sorry.
it: C'è stato un problema nel cancellare l'artista.

en: We ran into some trouble deleting the show(s). Sorry.
it: C'è stato un problema nel cancellare lo spettacolo/gli spettacoli.

en: We ran into some trouble deleting the tour. Sorry.
it: C'è stato un problema nella cancellazione del tour.

en: We ran into some trouble deleting the venue. Sorry.
it: C'è stato un problema nel cancellare la sede di eventi.

en: We ran into some trouble emptying the trash. Sorry.
it: C'è stato un problema nello svuotamento del cestino

en: We ran into some trouble restoring the tour. Sorry.
it: C'è stato un problema nel recupero del tour.

en: We ran into some trouble restoring your show(s). Sorry.
it: C'è stato un problema nel recuperare gli spettacoli.

en: When creating related posts, put them in this category
it: Nel creare post collegati, inseriscili in questa categoria

en: You are not authorized to do that. Try logging-in first.
it: Non sei autorizzato a farlo. Prova a fare il login, prima.

en: You have
it: Hai

en: You must enter a city.
it: Devi inserire una città.

en: You must enter a tour name.
it: Devi inserire il nome di un tour.

en: You must enter a venue name.
it: Devi inserire il nome della sede dell'evento.

en: You must enter an artist name.
it: Devi scegliere il nome dell'artista

en: You must select a venue.
it: Devi scegliere la sede dell'evento.

en: You must select an artist.
it: Devi scegliere un artista.

en: You're using
it: Stai usando

en: Your show  on
it: Il tuo spettacolo del

en: after the post content
it: dopo il contenuto del post

en: and
it: e

en: at
it: a

en: before the post content
it: prima del contenuto del post

en: cancel
it: cancella

en: documentation
it: documentazione

en: in your trash
it: nel cestino

en: include currency symbol
it: aggiungi simbolo della valuta

en: nowhere at all
it: da nessuna parte

en: on
it: il

en: on the GigPress website. Enjoy!
it: sul sito di GigPress. Buon divertimento!

en: opens in a new window
it: apre in una nuova finestra

en: or
it: o

en: shortcode to any page or post.
it: shortcode a qualsiasi pagina o post.

en: shows
it: spettacoli

en: shows were skipped as they were deemed duplicates
it: spettacoli sono stati saltati perché sembravano duplicati

en: shows were skipped due to errors
it: spettacoli sono stati saltati a causa di un errore

en: shows were successfully imported
it: spettacoli importati

en: successfully updated.
it: aggiornato.

en: tours
it: tour

en: was successfully added to the database.
it: è stato aggiunto al database.

en: was successfully added.
it: è stato aggiunto.

en: was successfully updated.
it: è stato aggiornato.
