GigPress 1.4.2 - en to he translation catalogue (242 entries)

en: <strong>Welcome to GigPress!</strong> Get started by adding your first show below. To display your shows, simply add the
he: <strong>ברוך הבא לGIGPRESS!</strong> התחל על ידי הוספת ההופעה הראשונה שלך למטה. בשביל להציג את ההופעות שלך פשוט הוסף

en: A pipe-separated list of available age restrictions.
he: רשימה ופרטים הנוגעים להגבלות גיל

en: A tour is simply a named collection of shows that you want to group together.
he: סיבוב הופעות הוא פשוט אסופת הופעות שאתה רוצה לקשור יחדיו

en: Actions
he: פעולות

en: Active
he: פעיל

en: Add a new artist
he: הוסף אמן חדש

en: Add a new post
he: הוסף פוסט חדש

en: Add a new tour
he: הוסף סיבוב הופעות חדש

en: Add a new venue
he: הוסף מקום חדש

en: Add a show
he: הוסף הופעה

en: Add a tour
he: הוסף סיבוב הופעות

en: Add an artist
he: הוסף אמן

en: Add an venue
he: הוסף מקום

en: Add artist
he: הוסף אמן

en: Add show
he: הוסף הופעה

en: Add to Google Calendar
he: הוסף לגוגל קלנדר

en: Add tour
he: הוסף סיבוב הופעות

en: Add venue
he: הוסף מקום

en: Address
he: כתובת

en: Administrator
he: אדמיניסטרטור

en: Admission
he: מחיר כרטיס

en: Admittance
he: כרטיס

en: Age restrictions
he: הגבלת גיל

en: All
he: הכול

en: All artists
he: כל האמנים

en: All shows and tours in the trash have been permanently deleted.
he: כל ההופעות וסיבובי ההופעות באשפה נמחקו לצמיתות

en: All tours
he: כל סיבובי ההופעות

en: All tours have been migrated into artists.
he: כל סיבובי ההופעות יובאו אל האמנים

en: All venues
he: כל המקומות

en: April
he: אפריל

en: Artist
he: אמן

en: Artist ID
he: ID לאמן

en: Artist label
he: לייבל

en: Artist name
he: שם האמן

en: Artist successfully deleted.
he: האמן נמחק בהצלחה

en: Artists
he: מופיעים

en: Ascending
he: עולה

en: August
he: אוגוסט

en: Author
he: כתב

en: Automatically create a related post for every new show I enter.
he: הוסף אוטומטית פוסט קשור כל הופעה חדשה אותה אני מוסיף

en: Available placeholders:
he: מיקומים זמינים:

en: Box office
he: קופות

en: Buy tickets
he: קנה כרטיס

en: Cancelled
he: בוטל

en: City
he: עיר

en: Contributor
he: תרם

en: Copy
he: העתק

en: Country
he: מדינה

en: Country display
he: תצוגת מדינה

en: Date
he: תאריך

en: December
he: דצמבר

en: Delete
he: מחק

en: Descending
he: יורד

en: Display country column.
he: הצג עמודת מדינה

en: Display gig info in related posts
he: הצג את פרטי ההופעה בפוסטים קשורים

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
he: הצג כ  %s&#8211;%s от %s

en: Don't show this again
he: אל תראה זאת שוב.

en: Download CSV
he: הורד קובץ CSV

en: Download iCal
he: הורד iCal

en: Download your complete show database as a CSV (comma-separated values) file, compatible with programs such as Microsoft Excel. This file is also suitable to import into another GigPress installation.
he: הורד את מאגר הנתונים של ההופעות במלואו כקובץ CSV (comma-separated values) , התואם לתוכנות כאקסל. הקובץ מצאים גם לייבוא להתקנה נוספת של GIGPRESS

en: Edit
he: ערוך

en: Edit the related post
he: ערוך פוסט קשור

en: Edit this artist
he: ערוך אמן

en: Edit this show
he: ערוך הופעה זו

en: Edit this tour
he: ערוך סיבוב הופעות

en: Edit this venue
he: ערוך מקום זה

en: Editor
he: עורך

en: End date
he: תאריך סיום

en: Exclude this category from my normal post listings.
he: הפרד קטגוריה זו מפוסטים רגילים

en: Export all artists
he: יצא את כל האמנים

en: Export all dates
he: ייצא את כל התאריכים

en: Export all tours
he: יצא את כל סיבובי ההופעות

en: Export past dates
he: ייצא את מועדי העבר

en: Export upcoming dates
he: ייצא את כל המועדים הקרובים

en: February
he: פברואר

en: Full URL to your 'Upcoming Shows' page
he: כתובת URL לעמוד ההופעות הקרובות

en: Group by artist
he: קבץ על פי אמן

en: Group by tour
he: קבץ על פי סיבוב הופעות

en: Here's some documentation on date and time formatting
he: הנה המסמכים בנוגע לפורמטים של תאריך וזמן

en: I use a 24 hour clock
he: אני מתשמש בשעון בן 24 שעות

en: If a gig has a related post, that gig's details will appear at the specified position in that post.
he: אם להופעה יש פוסט קשור, פרטי ההופעה יופיעו במקום ספציפי באותו הפוסט

en: Import/Export
he: ייבא/ייצא

en: January
he: ינואר

en: July
he: יולי

en: June
he: יוני

en: Like it?
he: אוהב את זה?

en: Link behaviour
he: התנהגות לינקים

en: Load jQuery into my theme.
he: טען jQuery לתוך התבנית שלי

en: Long date format
he: פורמאט תאריך ארוך

en: Make a donation
he: עשה תרומה

en: Make the GigPress RSS feed auto-discoverable.
he: אפשר גילוי אוטומטית של פיד ה-RSS של GIGPRESS

en: March
he: מרץ

en: May
he: מאי

en: Name
he: שם

en: No
he: לא

en: No artists in the database
he: אין אמנים במאגר הנתונים

en: No past shows message
he: אין הודעה לגבי הופעות עבר

en: No tours in the database
he: אין סיבובי הופעות במאגר הנתונים

en: No upcoming shows message
he: אין הודעה לגבי הופעות קרובות

en: No venues in the database
he: אין מקומות במאגר

en: None
he: כלום

en: Not sure
he: לא בטוח

en: Note that deleting a tour will <strong>NOT</strong> delete the shows associated with that tour.
he: שים לב שמחיקת סיבוב ההופעות <strong> לא </strong> תמחוק את ההופעות הקשורות לסיבוב ההופעות האמור

en: Note that the FeedBurner FeedSmith plugin will kill your GigPress RSS and iCal feeds, but the FD FeedBurner plugin will not.
he: שים לב שהפלאג-אין FeedBurner FeedSmith מחסל את ה-RSS וה-iCal של GigPress, אבל הפלאג-אין FD FeedBurner לא.

en: Note that you cannot delete a venue while it has shows in the database.
he: שים לב שאינך יכול למחוק מקום כל עוד יש הופעות המתקיימות בו במאגר הנתונים

en: Note that you cannot delete an artist while they have shows in the database.
he: שים לב שאינך יכול למחוק אמן כל עוד יש לו הופעות במאגר הנתונים

en: Notes
he: הערות

en: Nothing to export.
he: אין מה לייצא

en: November
he: נובמבר

en: Number of shows
he: מספר הופעות

en: Number of shows to list
he: כמות הופעות לרשימה

en: October
he: אוקטובר

en: Open external links in new windows.
he: פתח קישורים חיצוניים בחלון חדש

en: Output
he: תוצאה

en: Part of a tour?
he: חלק מסיבוב הופעות?

en: Past
he: עבר

en: Phone
he: טלפון

en: Place a link to each show's related post in the following fields
he: הצב לינק לכל הופעה קשורה בשדה הרלוונטי

en: Please review the formatting specifications to save yourself headaches!
he: אנא בדוק את העימוד מראש עוד לפני שאתה שומר. חבל על הכאב ראש

en: Price
he: מחיר

en: Publish now
he: פרסם כעת

en: Publish on show date
he: פרסם ביום ההופעה

en: Questions?  Please check out the
he: שאלות? בבקשה בדוק את ה-

en: RSS/iCal feed title
he: כותרת פיד RSS/iCal

en: Related post
he: פוסט קשור

en: Related post phrase
he: טקסט פוסט קשור

en: Related post title
he: כותרת פוסט קשור

en: Related posts
he: פוסטים קשורים

en: Related posts category
he: קטגוריית פוסטים קשורים

en: Related posts linking
he: קישור לפוסטים קשורים

en: Related show heading
he: כותרת הופעה קשורה

en: Save Changes
he: שמור שינויים

en: Select a venue
he: בחר מקום

en: September
he: ספטמבר

en: Settings
he: הגדרות

en: Short date format
he: פורמט תאריך מקוצר

en: Show RSS and iCal feeds
he: הראה פיד RSS ו-iCal

en: Show RSS and iCal subscription links.
he: הראה קישורים ל-RSS ומינוי iCal

en: Show link to shows page
he: הצג לינק בעמוד ההופעות

en: Show successfully deleted.
he: ההופעה נמחקה בהצלחה!

en: Show successfully restored.
he: ההופעה שוחזרה בהצלחה

en: Shows
he: הופעות

en: Shows page link text
he: הצג לינק לעמוד בטקסט

en: Sold Out
he: סולד אאוט

en: Something ain't right - try again?
he: משהו אינו כשורה. נסה שוב?

en: Sorry, but we had trouble loading that artist for editing.
he: מצטערים, אבל הייתה לנו בעיה לטעון את האמן בעבור העריכה

en: Sorry, but we had trouble loading that show for editing.
he: מצטערים, אבל הייתה לנו בעיה לטעון את ההופעה לעריכה

en: Sorry, but we had trouble loading that tour for editing.
he: מצטערים, אבל היה לנו קושי בטעינת סיבוב ההופעות לעריכה

en: Sorry, but we had trouble loading that venue for editing.
he: מצטערים, אבל היה לנו קושי בטעינת המקום האמור לסיבוב ההופעות לטובת עריכה

en: Sorry, no shows to display based on your criteria.
he: מצטערים, אין תצוגה התואמת את הקריטריונים שהזנת

en: Status
he: סטטוס

en: Subscribe
he: הרשם

en: Take out the trash now
he: הוצא את האשפה

en: That's not a valid date.
he: זה איננו תאריך קביל

en: That's not a valid end date.
he: זה איננו מועד סיום קביל

en: There was an error migrating tours to artists. Sorry.
he: הייתה בעיה ביבוא סיבובי ההופעות לאמנים. מצטערים

en: There were no tours to migrate.
he: לא היו סיבובי הופעות ליבא

en: This appears before the gig details in your related post.
he: זה מופיע לפני פרטי ההופעה בפוסט הקשור

en: This appears in your shows listing.
he: זה מופיע ברישום ההופעות שלך

en: This is a multi-day event
he: זהו אירוע המתפרש על מספר ימים

en: Ticket URL
he: לרכישת כרטיסים

en: Ticket phone
he: טלפון קופות

en: Time
he: שעה

en: Time format
he: פורמט זמן

en: Title
he: כותרת

en: Tour
he: סיבוב הופעות

en: Tour ID
he: מזהה סיבוב הופעות

en: Tour label
he: סיבוב הופעות של הלייבל

en: Tour name
he: שם סיבוב ההופעות

en: Tour name successfully changed to
he: שם סיבוב ההופעות שונה ל-

en: Tour successfully deleted.
he: סיבוב ההופעות נמחק בהצלחה

en: Tour successfully restored from the database.
he: סיבוב ההופעות שוחזר בהצלחה ממאגר הנתונים

en: Tours
he: סיבוב הופעות

en: Uncheck this if you have a hard-coded link to the jQuery library in your theme.
he: הסר סימון זה אם אתה משתמש בקישור hard-coded בספריית ה-jQuery בתבנית שלך

en: Undo
he: בטל

en: Upcoming
he: קרובות

en: Update artist
he: עדכן אמן

en: Update show
he: עדכן הופעה

en: Update tour
he: עדכן סיבוב הופעות

en: Update venue
he: עדכן מקום

en: Upload CSV
he: העלה CSV

en: Upload a CSV (comma-separated values) file to import into your GigPress database.
he: העלה קובץ CSV (comma-separated values) בשביל לייבא לתוך מאגר הנתונים של GIGPRESS

en: Use full country names.
he: השתמשת בשמות מדינות מלאים

en: Use this space to list other bands, 'presented by' info, etc
he: השתמש ברווח שכאן בשביל להוסיף להקות אחרות, מידע נוסף וכן הלאה

en: User level required to use GigPress
he: דרגת המשתמש הדרושה לשימוש ב-GIGPRESS

en: Venue
he: מקום

en: Venue address
he: כתובת

en: Venue city
he: עיר

en: Venue country
he: ארץ

en: Venue name
he: שם המקום

en: Venue phone
he: טלפון

en: Venue successfully deleted.
he: המקום הוסף בהצלחה

en: Venue website
he: אתר

en: Venues
he: מקום

en: View all artists
he: הצג את כל האמנים

en: View all tours
he: הצג את כל סיבובי ההופעות

en: View all venues
he: הצג את כל המקומות

en: We had trouble creating your Related Post. Sorry.
he: הייתה לנו בעיה ליצור פוסט קשור. מצטערים

en: We had trouble creating your new artist. Sorry.
he: הייתה לנו בעיה להוסיף את האמן החדש. מצטערים

en: We had trouble creating your new tour. Sorry.
he: הייתה לנו בעיה ליצור סיבוב הופעות חדש. מצטערים

en: We had trouble creating your new venue. Sorry.
he: הייתה לנו בעיה להוסיף מקום חדש. מצטערים

en: We ran into some trouble deleting the artist. Sorry.
he: נתקלנו בקשיים בעת מחיקת האמן. מצטערים

en: We ran into some trouble deleting the show. Sorry.
he: נתקלנו בבעיה בעת מחיקת ההופעה. מצטערים

en: We ran into some trouble deleting the tour. Sorry.
he: נתקלנו בקשיים בעת מחיקת סיבוב ההופעות. מצטערים

en: We ran into some trouble deleting the venue. Sorry.
he: נתקלנו בקשיים בעת מחיקת המקום. מצטערים

en: We ran into some trouble emptying the trash. Sorry.
he: נתקלנו בקשיים בעת ריקון האשפה. מצטערים

en: We ran into some trouble restoring that show. Sorry.
he: נתקלנו בקשיים בעת שחזור ההופעה. מצטערים

en: We ran into some trouble restoring the tour. Sorry.
he: נתקלנו בקשיים עת שחזור סיבוב ההופעות. מצטערים

en: When creating related posts, put them in this category
he: כאשר אתה יוצר פוסט קשור, שים אותם אוטומטית בקטגוריה זו

en: You are not authorized to do that. Try logging-in first.
he: אין לך הרשאה לפעולה זו. נסה להתחבר

en: You have
he: יש לך

en: You must enter a city.
he: אתה צריך להזין עיר

en: You must enter a tour name.
he: אתה צריך להזין שם לסיבוב ההופעות

en: You must enter a venue name.
he: אתה צריך להזין שם מקום

en: You must enter an artist name.
he: אתה צריך להזין  שם אמן

en: You must select a venue.
he: אתה צריך לבחור מקום קודם כל

en: You're using
he: אתה משתמש

en: Your show  on
he: ההופעה תתקיים ב-

en: after the post content
he: אחרי תוכן הפוסט

en: and
he: ו-

en: at
he: ב-

en: before the post content
he: לפני תוכן הפוסט

en: cancel
he: בטל

en: documentation
he: מסמכים

en: in
he: ב-

en: in your trash
he: באשפה שלך

en: include currency symbol
he: כלול סימון מטבע

en: nowhere at all
he: בשום מקום

en: on
he: ב-

en: on the GigPress website. Enjoy!
he: באתר GIGPRESS. תהנה!

en: opens in a new window
he: פתח בחלון חדש

en: or
he: או

en: shortcode to any page or post.
he: קיצור לכל דף או פוסט

en: shows
he: הופעות

en: shows were skipped as they were deemed duplicates
he: הופעות דולגו בשל כפילויות

en: shows were skipped due to errors
he: הופעות דולגו בשל בעיות

en: shows were successfully imported
he: ההופעות יובאו בהצלחה

en: successfully updated.
he: עודכן בהצלחה

en: tours
he: סיבובי הופעות

en: was successfully added to the database.
he: הוסף בהצלחה למאגר הנתונים

en: was successfully added.
he: הוסף בהצלחה

en: was successfully updated.
he: עודכן בהצלחה!
