GigPress 2.2.9.2 - en to de_DE translation catalogue (252 entries)

en: Add a show
de_DE: Show hinzufügen

en: Artists
de_DE: Künstler

en: Venues
de_DE: Locations

en: Tours
de_DE: Tourneen

en: Settings
de_DE: Einstellungen

en: You're using
de_DE: Du nutzt

en: Like it?
de_DE: Gefällts Dir?

en: Make a donation
de_DE: Spenden

en: at
de_DE: ,

en: Price
de_DE: Kosten

en: Box office
de_DE: Abendkasse

en: Venue phone
de_DE: Location Telefonnummer

en: Notes
de_DE: Anmerkungen

en: Download iCal
de_DE: iCal herunterladen

en: Buy tickets
de_DE: Karten kaufen

en: Sold Out
de_DE: ausverkauft

en: Cancelled
de_DE: abgesagt

en: Add to Google Calendar
de_DE: zu Google Kalender hinzufügen

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
de_DE: zeige %s&#8211;%s von %s

en: Artist order updated.
de_DE: Künstlersortierung aktualisiert

en: Nothing to export.
de_DE: Es gibt nichts zu exportieren.

en: You are not authorized to do that. Try logging-in first.
de_DE: Du hast keine Rechte für diese Aktion. Logge dich bitte vorher ein.

en: Update artist
de_DE: Künstler bearbeiten

en: or
de_DE: oder

en: cancel
de_DE: absagen

en: Edit this artist
de_DE: Künstler bearbeiten

en: Sorry, but we had trouble loading that artist for editing.
de_DE: Leider konnte der Künstler nicht geladen werden.

en: Add an artist
de_DE: Künstler hinzufügen

en: Add artist
de_DE: Künstler hinzufügen

en: Artist name
de_DE: Name des Künstlers

en: Artist URL
de_DE: Künstler URL

en: All artists
de_DE: Alle Künstler

en: Note that you cannot delete an artist while they have shows in the database.
de_DE: Bitte beachte, dass du keinen Künstler löschen kannst, solange er Shows in der Datenbank hat.

en: Number of shows
de_DE: Anzahl der Shows

en: Actions
de_DE: Aktionen

en: Edit
de_DE: bearbeiten

en: Delete
de_DE: löschen

en: No artists in the database
de_DE: Es gibt keine Künstler in der Datenbank.

en: We had trouble creating your new artist. Sorry.
de_DE: Leider konnte dein neuer Künstler nicht angelegt werden.

en: We had trouble creating your new venue. Sorry.
de_DE: Leider konnte deine neue Location nicht angelegt werden.

en: We had trouble creating your new tour. Sorry.
de_DE: Leider konnte deine neue Tour nicht angelegt werden.

en: We had trouble creating your Related Post. Sorry.
de_DE: Leider konnte der zugehörige Beitrag nicht angelegt werden.

en: You must select a venue.
de_DE: Du musst eine Location angeben.

en: You must select an artist.
de_DE: Du musst einen Künstlernamen eingeben.

en: You must enter an artist name.
de_DE: Du musst einen Künstlernamen eingeben.

en: You must enter a venue name.
de_DE: Du musst eine Location eingeben.

en: You must enter a city.
de_DE: Du musst eine Stadt eingeben.

en: You must enter a tour name.
de_DE: Du musst einen Tourneenamen eingeben.

en: That's not a valid date.
de_DE: Das ist kein gültiges Datum.

en: That's not a valid end date.
de_DE: Das Enddatum ist ungültig.

en: Your show  on
de_DE: Deine Show am

en: was successfully added.
de_DE: wurde erfolgreich hinzugefügt.

en: Add a similar show
de_DE: Ähnliche Show hinzufügen

en: Edit the related post
de_DE: Zugehörigen Beitrag bearbeiten

en: Something ain't right - try again?
de_DE: Irgendwas stimmt nicht - Versuch es bitte noch mal!

en: was successfully updated.
de_DE: wurde erfolgreich bearbeitet

en: Show(s) successfully deleted.
de_DE: Show(s) erfolgreich gelöscht.

en: Undo
de_DE: Rückgängig

en: We ran into some trouble deleting the show(s). Sorry.
de_DE: Leider konnte(n) deine Show(s) nicht gelöscht werden.

en: was successfully added to the database.
de_DE: wurde erfolgreich zur Datenbank hinzugefügt.

en: Venue successfully deleted.
de_DE: Die Location wurde erfolgreich gelöscht.

en: We ran into some trouble deleting the venue. Sorry.
de_DE: Leider konnte die Location nicht gelöscht werden.

en: Tour name successfully changed to
de_DE: Der Name der Tournee wurde erfolgreich geändert in

en: Tour successfully deleted.
de_DE: Die Tournee erfolgreich gelöscht.

en: We ran into some trouble deleting the tour. Sorry.
de_DE: Leider konnte die Tournee nicht gelöscht werden

en: successfully updated.
de_DE: wurde erfolgreich bearbeitet

en: Artist successfully deleted.
de_DE: Der Künstler wurde erfolgreich gelöscht.

en: We ran into some trouble deleting the artist. Sorry.
de_DE: Leider konnte dein Künstler nicht gelöscht werden

en: Show(s) successfully restored.
de_DE: Die Show(s) wurde(n) erfolgreich wiederhergestellt.

en: We ran into some trouble restoring your show(s). Sorry.
de_DE: Leider konnte die Show nicht wiederhergestellt werden.

en: Tour successfully restored from the database.
de_DE: Die Tournee wurde aus der Datenbank erfolgreich wiederhergestellt.

en: We ran into some trouble restoring the tour. Sorry.
de_DE: Leider konnte die Tournee nicht wiederhergestellt werden.

en: shows were skipped due to errors
de_DE: Shows wurden aufgrund von Fehlern übersprungen

en: on
de_DE: ,

en: shows were skipped as they were deemed duplicates
de_DE: Shows wurden übersprungen, weil sie doppelt vorhanden waren.

en: shows were successfully imported
de_DE: Shows wurden erfolgreich importiert

en: Sorry, but there was an error parsing your file. Maybe double-check your formatting and file type?
de_DE: Beim Parsen der Datei ist ein Fehler aufgetreten. Bitte überprüfe die Formatierung und den Dateityp

en: Sorry, but there was an error uploading
de_DE: Beim Hochladen ist leider ein Fehler aufgetreten.

en: All shows and tours in the trash have been permanently deleted.
de_DE: Alle Shows und Tourneen im Papierkorb wurden unwiderruflich gelöscht.

en: We ran into some trouble emptying the trash. Sorry.
de_DE: Leider konnte der Papierkorb nicht entleert werden

en: All tours have been migrated into artists.
de_DE: Alle Tourneen wurden den entsprechende Künstlern zugewiesen.

en: There was an error migrating tours to artists. Sorry.
de_DE: Leider gab es bei Zuweisung der Tourneen zu den Künstlern ein Fehler.

en: There were no tours to migrate.
de_DE: Es sind keine Tourneen zum Zuweisen vorhanden

en: Upload a CSV (comma-separated values) file to import into your GigPress database.
de_DE: Lade eine CSV-Datei (comma-separated values) zum Import in deine GigPress Datenbank hoch.

en: Please review the formatting specifications to save yourself headaches!
de_DE: Bitte überprüfe deine Formatierung.

en: Include Related Post associations?
de_DE: Verbindungen zu zugehörigen Beiträgen einbeziehen?

en: Upload CSV
de_DE: CSV hochladen

en: Download your complete show database as a CSV (comma-separated values) file, compatible with programs such as Microsoft Excel. This file is also suitable to import into another GigPress installation.
de_DE: Komplette Datenbank als tab-separated CSV-Datei herunterladen (mit Microsoft Excel kompatibel). Diese Datei kann auch in eine andere GigPress Installation importiert werden.

en: Export all artists
de_DE: Alle Künstler exportieren

en: Export all tours
de_DE: Alle Tourneen exportieren

en: No tours in the database
de_DE: Es sind keine Tourneen in der Datenbank.

en: Export all dates
de_DE: Alle Termine exportieren

en: Export upcoming dates
de_DE: Bevorstehende Termine exportieren

en: Export past dates
de_DE: Vergangene Termine exportieren

en: Download CSV
de_DE: CSV herunterladen

en: <strong>Welcome to GigPress!</strong> Get started by adding your first show below. To display your shows, simply add the
de_DE: <strong>Willkommen bei GigPress.</strong> Füge deine erste Show unten ein. Um die Shows anzuzeigen, füge einfach

en: shortcode to any page or post.
de_DE: den Shortcode in eine Seite oder einen Beitrag ein.

en: Questions?  Please check out the
de_DE: Fragen? Bitte schaue dich auf der

en: documentation
de_DE: Dokumentation

en: and
de_DE: und den

en: FAQ
de_DE: FAQs

en: on the GigPress website. Enjoy!
de_DE: auf der GigPress Website um. Viel Spaß!

en: Don't show this again
de_DE: Nicht nochmal zeigen

en: Sorry, but we had trouble loading that show for editing.
de_DE: Leider konnte die Show nicht geladen werden.

en: Edit this show
de_DE: Show bearbeiten

en: Date
de_DE: Datum

en: None
de_DE: keinen

en: This is a multi-day event
de_DE: Dieses Event geht über mehrere Tage

en: End date
de_DE: Enddatum

en: Artist
de_DE: Künstler

en: Add a new artist
de_DE: Neuen Künstler hinzufügen

en: Venue
de_DE: Location

en: Add a new venue
de_DE: Neue Location hinzufügen

en: Select a venue
de_DE: Location aussuchen

en: No venues in the database
de_DE: Es sind keine Locations in der Datenbank

en: Venue name
de_DE: Name der Location

en: Venue address
de_DE: Anschrift der Location

en: Venue city
de_DE: Stadt der Location

en: Venue state/province
de_DE: Location Staat/Bundesland

en: Venue postal code
de_DE: Location Postleitzahl

en: Venue country
de_DE: Location Land

en: Venue website
de_DE: Location Website

en: Active
de_DE: aktiv

en: Admittance
de_DE: Altersbeschränkung

en: Not sure
de_DE: nicht sicher

en: include currency symbol
de_DE: Währungssymbol nicht vergessen

en: Ticket URL
de_DE: Webseite für Karten

en: Ticket phone
de_DE: Telefonnummer für Karten

en: External URL
de_DE: Externe URL

en: Use this space to list other bands, 'presented by' info, etc
de_DE: An diese Stelle kannst du Infos eintragen, z.B. Bands im Vorprogramm, 'präsentiert von..' usw..

en: Part of a tour?
de_DE: Teil einer Tournee?

en: No
de_DE: keine

en: Add a new tour
de_DE: Tournee hinzufügen

en: Tour name
de_DE: Name der Tournee

en: Related post
de_DE: Zugehöriger Beitrag

en: Add a new post
de_DE: Neuen Beitrag anlegen

en: Related post title
de_DE: Titel des zugehörigen Beitrags

en: Available placeholders:
de_DE: Verfügbare Platzhalter

en: Publish now
de_DE: sofort veröffentlichen

en: Publish on show date
de_DE: am Datum der Show veröffentlichen

en: Update show
de_DE: Show bearbeiten

en: Add show
de_DE: Show hinzufügen

en: Full URL to your 'Upcoming Shows' page
de_DE: Volle URL zur Seite mit den nächsten Shows

en: No upcoming shows message
de_DE: Mitteilung, dass keine Shows bevorstehen

en: No past shows message
de_DE: Mitteilung, dass noch kein Archiv vorhanden ist

en: User level required to use GigPress
de_DE: Benötigter Benutzerlevel, um Gigpress zu benutzen

en: Editor
de_DE: Redakteur

en: Author
de_DE: Autor

en: Contributor
de_DE: Mitarbeiter

en: Short date format
de_DE: Kurzes Datumsformat

en: Output
de_DE: Ausgabe

en: Long date format
de_DE: Langes Datumsformat

en: Time format
de_DE: Zeitformat

en: Here's some documentation on date and time formatting
de_DE: Dokumentation über Datums- und Zeitformatierung

en: I use a 24 hour clock
de_DE: Ich nutze das 24 Stunden-Format

en: Artist label
de_DE: Label des Künstlers

en: Tour label
de_DE: Tourneebezeichnung

en: External link label
de_DE: Externer Link Label

en: Age restrictions
de_DE: Altersbeschränkungen

en: A pipe-separated list of available age restrictions.
de_DE: eine Liste der verfügbaren Altersbeschränkungen, (Punkte jeweils durch | getrennt)

en: Related posts
de_DE: Zugehörige Beiträge

en: Display gig info in related posts
de_DE: Gig-Infos in den zugehörigen Beiträgen anzeigen

en: before the post content
de_DE: vor dem Inhalt des Beitrags

en: after the post content
de_DE: nach dem Inhalt des Beitrags

en: using <code>[gigpress_related_shows]</code>
de_DE: mittels <code>[gigpress_related_shows]</code>

en: If a gig has a related post, that gig's details will appear at the specified position in that post.
de_DE: Wenn der Gig einem Beitrag zugewiesen wurde, erscheinen die Gig-Infos an der festgelegten Stelle in diesem Beitrag.

en: Related show heading
de_DE: Überschrift der zugehörigen Show

en: This appears before the gig details in your related post.
de_DE: Erscheint im zugehörigen Beitrag vor den Gig-Details

en: Related posts category
de_DE: Kategorie des zugehörigen Beitrags

en: Automatically create a related post for every new show I enter.
de_DE: Einen für jede neue Show einen zugehörigen Beitrag erstellen

en: When creating related posts, put them in this category
de_DE: Neue zugehörige Beiträge in diese Kategorie ablegen

en: Exclude this category from my normal post listings.
de_DE: Diese Kategorie aus meinen normalen Beitragslisten ausschließen

en: Related posts linking
de_DE: Verlinkung der zugehörigen Beiträge

en: Place a link to each show's related post in the following fields
de_DE: Zugehörigen Beitrag für jede Show in den folgenden Feldern verlinken

en: City
de_DE: Stadt

en: Related post phrase
de_DE: Ausdruck 'zugehöriger Beitrag'

en: This appears in your shows listing.
de_DE: erscheint in deiner Show-Liste

en: Artist URLs
de_DE: Künstler URLs

en: Link artist names to their URLs.
de_DE: Künsternamen mit ihrer URL verlinken

en: Make the GigPress RSS feed auto-discoverable.
de_DE: GigPress-RSS-Feed automatisch auffindbar machen

en: Show RSS and iCal subscription links.
de_DE: Links zu RSS- und iCal-Abonnements anzeigen

en: Note that the FeedBurner FeedSmith plugin will kill your GigPress RSS and iCal feeds, but the FD FeedBurner plugin will not.
de_DE: Das FeedBurner FeedSmith Plugin ist mit GigPress leider nicht kompatibel. Dafür kannst du das FD Feedburner Plugin verwenden

en: RSS/iCal feed title
de_DE: Titel für den RSS/iCal Feed

en: Country display
de_DE: Land anzeigen

en: Display country column.
de_DE: Spalte 'Land' anzeigen

en: Use full country names.
de_DE: Vollen Name des Landes verwenden

en: Link behaviour
de_DE: Linkeigenschaften

en: Open external links in new windows.
de_DE: Externe Links in einem neuen Fenster öffnen

en: Load jQuery into my theme.
de_DE: jQuery in mein Theme laden

en: Uncheck this if you have a hard-coded link to the jQuery library in your theme.
de_DE: Häckchen entfernen, wenn in deinem Theme ein hardgecodeter Link zur jQuery-Bibliothek eingebaut ist

en: Advanced
de_DE: Fortgeschritten

en: Disable the default GigPress CSS.
de_DE: Standard GigPress CSS deaktivieren

en: Disable the default GigPress JavaScript.
de_DE: Standard GigPress Javascript deaktivieren

en: Save Changes
de_DE: Änderungen speichern

en: All
de_DE: alle

en: Upcoming
de_DE: bevorstehende Shows

en: Past
de_DE: vergangene Shows

en: View all artists
de_DE: Alle Künstler ansehen

en: View all tours
de_DE: Alle Tourneen ansehen

en: View all venues
de_DE: Alle Locations ansehen

en: Descending
de_DE: absteigend

en: Ascending
de_DE: aufsteigend

en: Country
de_DE: Land

en: Tour
de_DE: Tournee

en: Copy
de_DE: kopieren

en: Sorry, no shows to display based on your criteria.
de_DE: Leider entsprechen keine Shows deinen Suchkriterien

en: Trash selected shows
de_DE: Ausgewählte Shows löschen

en: You have
de_DE: Zur Zeit hast du

en: shows
de_DE: Shows

en: tours
de_DE: Tourneen

en: in your trash
de_DE: in deinem Papierkorb

en: Take out the trash now
de_DE: Papierkorb jetzt entleeren

en: A tour is simply a named collection of shows that you want to group together.
de_DE: Ein Tournee ist eine Reihe von Shows, die du zusammenfassen möchtest

en: Update tour
de_DE: Tournee bearbeiten

en: Edit this tour
de_DE: Tournee bearbeiten

en: Sorry, but we had trouble loading that tour for editing.
de_DE: Leider konnte die Tournee nicht bearbeitet werden

en: Add a tour
de_DE: Tournee hinzufügen

en: Add tour
de_DE: Tournee hinzufügen

en: All tours
de_DE: Alle Tourneen

en: Note that deleting a tour will <strong>NOT</strong> delete the shows associated with that tour.
de_DE: Beachte: Wenn du Tourneen entfernst, löschst du <strong>NICHT</strong> die Shows, die mit dieser Tour verbunden sind.

en: Sorry, but we had trouble loading that venue for editing.
de_DE: Leider konnte die Location nicht bearbeitet werden

en: Edit this venue
de_DE: Location bearbeiten

en: Add an venue
de_DE: Location hinzufügen

en: Update venue
de_DE: Location bearbeiten

en: Add venue
de_DE: Location hinzufügen

en: All venues
de_DE: alle Locations

en: Note that you cannot delete a venue while it has shows in the database.
de_DE: Ein Location kann nicht gelöscht werden, solange zugehörige Shows in der Datenbank sind

en: Address
de_DE: Adresse

en: Phone
de_DE: Telefon

en: Time
de_DE: Zeit

en: Admission
de_DE: Eintritt

en: Select Month
de_DE: Monat auswählen

en: Select Year
de_DE: Jahr auswählen

en: List upcoming GigPress shows
de_DE: Anstehende GigPress Shows anzeigen

en: Title
de_DE: Titel

en: Display upcoming shows
de_DE: Anstehende Shows anzeigen

en: Display today's shows
de_DE: Heutige Shows anzeigen

en: Display past shows
de_DE: Vergangene Shows anzeigen

en: Number of shows to list
de_DE: Anzahl der anzuzeigenden Shows

en: Only display shows from this artist
de_DE: Nur Shows dieses Künstlers anzeigen

en: Only display shows from this tour
de_DE: Nur Shows dieser Tour anzeigen

en: Only display shows from this venue
de_DE: Nur Shows dieser Location anzeigen

en: Group by artist
de_DE: Nach Künstler gruppieren

en: Ignored when filtering by artist, tour, or venue.
de_DE: Wird ignoriert, wenn nach Künstler, Tour oder Location gefiltert wird.

en: Order artists alphabetically
de_DE: Künstler alphabetisch sortieren

en: Order artists by custom order
de_DE: Künstler individuell sortieren

en: Ignored when not grouping by artist.
de_DE: Wird ignoriert, wenn nicht nach Künstler gruppiert wird.

en: Group by tour
de_DE: Shows in Tournee zusammenfassen

en: Show RSS and iCal feeds
de_DE: RSS und iCal Feeds anzeigen

en: Link text
de_DE: Link Text

en: This phrase is used to link to the page specified in your GigPress settings. (Leave blank to disable this link.)
de_DE: Die Phrase wird verwendet um auf die Seite zu verlinken, die in deinen GigPress Einstellungen festgelegt wurde (leer lassen um den Link zu deaktivieren).

en: Subscribe
de_DE: Abonnieren
