GigPress 2.0 - en to da translation catalogue (237 entries)

en: <strong>Welcome to GigPress!</strong> Get started by adding your first show below. To display your shows, simply add the
da: <strong> Velkommen til GigPress! Juhuuu </ strong> Kom godt i gang ved at tilføje dit første show nedenfor. For at vise dine shows, skal du blot tilføje

en: A pipe-separated list of available age restrictions.
da: En pibe-tegn adskilt liste over tilgængelige aldersbegrænsninger.

en: A tour is simply a named collection of shows that you want to group together.
da: En tur er bare en navngivet samling af shows, som du vil gruppere sammen.

en: Actions
da: Handlinger

en: Active
da: Aktiv<

en: Add a new artist
da: Tilføj en ny artist

en: Add a new post
da: Tilføj en ny post

en: Add a new tour
da: Tilføj en ny tour

en: Add a new venue
da: Tilføj et nyt spillested

en: Add a show
da: Opret show

en: Add a tour
da: Tilføj en tour

en: Add an artist
da: Tilføj en artist

en: Add an venue
da: Tilføj spillested

en: Add artist
da: Tilføj artist

en: Add show
da: Tilføj show

en: Add to Google Calendar
da: Google Cal

en: Add tour
da: Tilføj tour

en: Add venue
da: Tilføj spillested

en: Address
da: Adresse

en: Admission
da: Adgangsbegrænsning

en: Admittance
da: Adgangskrav

en: Advanced
da: Advanceret

en: Age restrictions
da: Aldersbegrænsninger

en: All
da: Alle

en: All artists
da: Alle artister

en: All shows and tours in the trash have been permanently deleted.
da: Alle shows og toure i papirkurven er blevet slettet permanent.

en: All tours
da: Alle toure

en: All tours have been migrated into artists.
da: Alle toure er migreret til kunstnere.

en: All venues
da: Alle spillesteder

en: Artist label
da: Artist etiket

en: Artist name
da: Artist navn

en: Artist order updated.
da: Artist orden opdateret.

en: Artist successfully deleted.
da: Artist blev slettet.

en: Artists
da: Artist

en: Ascending
da: Stigende

en: Author
da: Forfatter

en: Automatically create a related post for every new show I enter.
da: Automatisk oprette en relateret post for hvert nyt show jeg indsætter.

en: Available placeholders:
da: Tilgængelige pladsholdere

en: Box office
da: Billetsalg

en: Buy tickets
da: Køb billet

en: Cancelled
da: Aflyst :-(

en: City
da: By

en: Contributor
da: Bidragyder

en: Copy
da: Kopier

en: Country
da: Land

en: Country display
da: Vis land

en: Date
da: Dato

en: Delete
da: Slet

en: Descending
da: Faldende

en: Disable the default GigPress CSS.
da: Deaktivere standard GigPress CSS.

en: Disable the default GigPress JavaScript.
da: Deaktivere standard GigPress JavaScript.

en: Display country column.
da: Vis kolonne med land.

en: Display gig info in related posts
da: Display koncert info i relaterede posts

en: Display today's shows
da: Vis dagens shows

en: Display upcoming shows
da: Vis kommende shows

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
da: Viser %s&#8211;%s af %s

en: Don't show this again
da: Vis ikke dette igen

en: Download iCal
da: iCal

en: Download your complete show database as a CSV (comma-separated values) file, compatible with programs such as Microsoft Excel. This file is also suitable to import into another GigPress installation.
da: Download din komplette show-database som en CSV (kommasepareret) fil, kompatibel med programmer som fx Microsoft Excel. Denne fil er også velegnet til at importere ind i en anden GigPress installation.

en: Edit
da: Rediger

en: Edit the related post
da: Rediger den relaterede post

en: Edit this artist
da: Rediger denne artist

en: Edit this show
da: Rediger dette show

en: Edit this tour
da: Rediger tour

en: Edit this venue
da: Rediger dette spillested

en: End date
da: Slutdato

en: Exclude this category from my normal post listings.
da: Udelukke denne kategori fra min normale post lister.

en: Export all artists
da: Eksporter alle artister

en: Export all dates
da: Eksporter alle datoer

en: Export all tours
da: Eksporter alle tourneer

en: Export past dates
da: Eksporter tidligere datoer

en: Export upcoming dates
da: Eksporter kommende datoer

en: Full URL to your 'Upcoming Shows' page
da: Fuld URL til din 'Kommende shows' side

en: Group by artist
da: Grupper på artist

en: Group by tour
da: Grupper på tour

en: Here's some documentation on date and time formatting
da: Her er noget dokumentation på dato og tid formatering

en: I use a 24 hour clock
da: Jeg bruger 24 timers ur

en: If a gig has a related post, that gig's details will appear at the specified position in that post.
da: Hvis en koncert har en relateret post, vil den koncerts detaljer vises i den angivne position i posten.

en: Ignored when filtering by artist, tour, or venue.
da: Ignorer når der er filtreret på artist, tour eller spillested.

en: Ignored when not grouping by artist.
da: Ignorer når den ikke er grupperet på artist.

en: Import/Export
da: Import/Eksport

en: Like it?
da: Er det ok?

en: Link behaviour
da: Link mulighed

en: Link text
da: Link tekst

en: List upcoming GigPress shows
da: Vis kommende GigPress-shows

en: Load jQuery into my theme.
da: Load jQuery ind i mit tema.

en: Long date format
da: Lang datoformat

en: Make a donation
da: Doner

en: Make the GigPress RSS feed auto-discoverable.
da: Gør at GigPress RSS feed auto-registreres.

en: Name
da: Navn

en: No
da: Nej

en: No artists in the database
da: Ingen artister i databasen

en: No past shows message
da: Ingen tidligere shows besked

en: No tours in the database
da: Ingen tourneer i databasen

en: No upcoming shows message
da: Ingen kommende shows besked

en: No venues in the database
da: Ingen spillesteder i databasen

en: None
da: Ingen

en: Not sure
da: Ikke sikker

en: Note that deleting a tour will <strong>NOT</strong> delete the shows associated with that tour.
da: Noter, at sletning af en tour  <strong>IKKE</strong> vil slette de tilhørende shows på den tour.

en: Note that the FeedBurner FeedSmith plugin will kill your GigPress RSS and iCal feeds, but the FD FeedBurner plugin will not.
da: Bemærk, at FeedBurner FeedSmith plugin vil slagte dine GigPress RSS og iCal-feeds, men FD FeedBurner plugin vil ikke.

en: Note that you cannot delete a venue while it has shows in the database.
da: Bemærk, at du ikke kan slette et spillested, mens der er shows i databasen.

en: Note that you cannot delete an artist while they have shows in the database.
da: Noter at du ikke kan slette en artist der stadig har shows i databasen.

en: Notes
da: Noter

en: Nothing to export.
da: Intet af eksportere.

en: Number of shows
da: Antal shows

en: Number of shows to list
da: Antal af shows der skal vises

en: Only display shows from this artist
da: Vis kun shows fra denne artist

en: Only display shows from this tour
da: Vis kun shows fra denne tour

en: Only display shows from this venue
da: Vis kun shows fra dette spillested

en: Open external links in new windows.
da: Åbne eksterne links i nye vinduer.

en: Order artists alphabetically
da: Orden artist alfabetisk

en: Order artists by custom order
da: Bestil artist ved brugerdefineret rækkefølge

en: Part of a tour?
da: En del af en tour?

en: Past
da: Forrige

en: Phone
da: Telefon

en: Place a link to each show's related post in the following fields
da: Placer et link til hvert shows relateret post på følgende felt

en: Please review the formatting specifications to save yourself headaches!
da: Gennemgå venligst formaterings-specifikationerne for at redde dig selv fra en rigtig dårlig oplevelse!

en: Price
da: Pris

en: Publish now
da: Publicer nu

en: Publish on show date
da: Publicer på dato for show

en: Questions?  Please check out the
da: Spørgsmål? Venligst tjek

en: RSS/iCal feed title
da: Titel på RSS/iCal feed

en: Related post
da: Relateret post

en: Related post phrase
da: Relaterede post sætning

en: Related post title
da: Titel på post

en: Related posts
da: Relateret post

en: Related posts category
da: post

en: Related posts linking
da: Relaterede post linking

en: Related show heading
da: Relaterede vise overskrift

en: Save Changes
da: Gem ændringer

en: Select Month
da: Vælg måned

en: Select Year
da: Vælg år

en: Select a venue
da: Vælg et spillested

en: Settings
da: Indstillinger

en: Short date format
da: Kort datoformat

en: Show RSS and iCal feeds
da: Vis RSS og iCal feeds

en: Show RSS and iCal subscription links.
da: Vis RSS og iCal abonnement links.

en: Show(s) successfully deleted.
da: Show(s) blev slettet.

en: Show(s) successfully restored.
da: Show(s) blev genoprettet.

en: Sold Out
da: UDSOLGT!

en: Something ain't right - try again?
da: Noget er ikke helt rigtigt - prøv igen?

en: Sorry, but there was an error parsing your file. Maybe double-check your formatting and file type?
da: Beklager, men der var en fejl ved håndtering af din fil. Dobbelt-tjek din formatering og filtype?

en: Sorry, but there was an error uploading
da: Beklager, men der var en fejl under upload

en: Sorry, but we had trouble loading that artist for editing.
da: Undskyld, men vi havde lidt problemer med at loade artisten til redigering.

en: Sorry, but we had trouble loading that show for editing.
da: Beklager, men vi havde problemer med at indlæse showet til redigering.

en: Sorry, but we had trouble loading that tour for editing.
da: Beklager, men vi havde problemer med at indlæse din tour til redigering.

en: Sorry, but we had trouble loading that venue for editing.
da: Beklager, men vi havde problemer med at indlæse dit spillested til redigering.

en: Sorry, no shows to display based on your criteria.
da: Beklager, ingen viser sig at vise ud fra dine kriterier.

en: Subscribe
da: Abonner

en: Take out the trash now
da: Ud med skraldet

en: That's not a valid date.
da: Det er da ikke en rigtig dato... er det?

en: That's not a valid end date.
da: Det er da ikke en rigtig slutdato... er det?

en: There was an error migrating tours to artists. Sorry.
da: Der opstod en fejl med at migrere toure til kunstnere. Rundstyk'.

en: There were no tours to migrate.
da: Der var ingen toure til migrere.

en: This appears before the gig details in your related post.
da: Dette vises før koncerte-detaljerne i din relaterede post.

en: This appears in your shows listing.
da: Dette vises i dine shows fortegnelse.

en: This is a multi-day event
da: Dette er en flerdages begivenhed

en: This phrase is used to link to the page specified in your GigPress settings. (Leave blank to disable this link.)
da: Denne linje bruges til at linke til siden der indeholder dine GigPress-settings. (Efterlad blank for at deaktivere dette link.)

en: Ticket URL
da: Billet URL

en: Ticket phone
da: Tlf.nr til billetsalg

en: Time
da: Tid

en: Time format
da: Tidsformat

en: Title
da: Titel

en: Tour label
da: Tour etiket

en: Tour name
da: Tour navn

en: Tour name successfully changed to
da: Tour navn succes ændret til

en: Tour successfully deleted.
da: Tour blev slettet.

en: Tour successfully restored from the database.
da: Touren blev genoprettet fra databasen.

en: Tours
da: Tourneer

en: Trash selected shows
da: Slet valgte shows

en: Uncheck this if you have a hard-coded link to the jQuery library in your theme.
da: Fjern markeringen, hvis du har et hard-kodet link til jQuery biblioteket i dit tema.

en: Undo
da: Fortryd

en: Upcoming
da: Kommende

en: Update artist
da: Opdater artist

en: Update show
da: Opdater show

en: Update tour
da: Opdater tour

en: Update venue
da: Opdater spillested

en: Upload a CSV (comma-separated values) file to import into your GigPress database.
da: Upload et CSV (kommasepareret) fil til at importere ind i din GigPress database.

en: Use full country names.
da: Brug fuldt landenavn.

en: Use this space to list other bands, 'presented by' info, etc
da: Brug denne plads til at liste andre bands, "præsenteret af 'info mv

en: User level required to use GigPress
da: Det kræver 'Bruger-niveau' for at bruge GigPress

en: Venue
da: Spillested

en: Venue address
da: Spillestedets adresse

en: Venue city
da: Spillestedet by

en: Venue country
da: Spillestedet land

en: Venue name
da: Spillestedsnavn

en: Venue phone
da: Spillestedets telefon

en: Venue successfully deleted.
da: Spillested blev slettet.

en: Venue website
da: Spillestedets website

en: Venues
da: Spillested

en: View all artists
da: Se alle artister

en: View all tours
da: Se alle tours

en: View all venues
da: Se alle spillesteder

en: We had trouble creating your Related Post. Sorry.
da: Vi havde sgu lidt problemer med at oprette din Relaterede post. Undskyld du.

en: We had trouble creating your new artist. Sorry.
da: Vi havde sgu lidt problemer med at oprette en ny artist. Undskyld du.

en: We had trouble creating your new tour. Sorry.
da: Vi havde sgu lidt problemer med at oprette en ny tour. Undskyld du.

en: We had trouble creating your new venue. Sorry.
da: Vi havde sgu lidt problemer med at oprette et nyt spillested. Undskyld du.

en: We ran into some trouble deleting the artist. Sorry.
da: Vi løb ind i nogle problemer med at slette artisten. Undskyld.

en: We ran into some trouble deleting the show(s). Sorry.
da: Vi løb ind i lidt problemer med at slette show(s). undskyld

en: We ran into some trouble deleting the tour. Sorry.
da: Vi løb ind i nogle problemer med at slette touren. Undskyld.

en: We ran into some trouble deleting the venue. Sorry.
da: Vi løb ind i nogle problemer med at slette spillestedet. Undskyld.

en: We ran into some trouble emptying the trash. Sorry.
da: Vi løb ind i nogle problemer med at tømme papirkurven. Undskyld.

en: We ran into some trouble restoring the tour. Sorry.
da: Vi løb ind i nogle problemer genoprette touren. Undskyld.

en: We ran into some trouble restoring your show(s). Sorry.
da: Vi løb ind i nogle problemer at genoprette dit/dine show(s). Undskyld.

en: When creating related posts, put them in this category
da: Når du opretter relaterede post, sætte dem i denne kategori

en: You are not authorized to do that. Try logging-in first.
da: Du er ikke autoriseret til det dersens. Prøv at logge ind først.

en: You have
da: Du har

en: You must enter a city.
da: Du skal indtaste en by.

en: You must enter a tour name.
da: Du skal indtaste et tour-navn.

en: You must enter a venue name.
da: Du skal indtaste spillestedet navn.

en: You must enter an artist name.
da: Du skal indtaste artistens navn.

en: You must select a venue.
da: Du skal vælge et spillested.

en: You must select an artist.
da: Du skal vælge en artist.

en: You're using
da: Du bruger

en: Your show  on
da: Dit show den

en: after the post content
da: efter indeholdet af post

en: and
da: og

en: at
da: på

en: before the post content
da: før indeholdet af post

en: cancel
da: afbryd

en: documentation
da: dokumentation

en: in
da: i

en: in your trash
da: i din skraldespand

en: include currency symbol
da: omfatter valutasymbol

en: on
da: på

en: on the GigPress website. Enjoy!
da: på GigPress hjemmeside. God fornøjelse!

en: opens in a new window
da: Åbner i et nyt vindue

en: or
da: ellers

en: shortcode to any page or post.
da: kortkode til en side eller post.

en: shows were skipped as they were deemed duplicates
da: shows blev sprunget over, da de blev anset for dubletter

en: shows were skipped due to errors
da: shows blev sprunget over på grund af fejl

en: shows were successfully imported
da: shows blev importeret

en: successfully updated.
da: blev opdateret.

en: using <code>[gigpress_related_shows]</code>
da: brug <code>[gigpress_related_shows]</code>

en: was successfully added to the database.
da: blev føjet til databasen.

en: was successfully added.
da: blev oprettet.

en: was successfully updated.
da: blev oprettet.
